Wypożyczanie samochodu, czyli outsourcing w branży motoryzacyjnej

29-05-2014, 16:22

Samochód? Nie musi być własny! Taki sposób myślenia jeszcze nie jest typowy dla przeciętnego Polaka, ale nie zmienia to faktu, że wypożyczalnie samochodów powoli umacniają swoją pozycję na naszym rynku motoryzacyjnym. Za przykład służą Stany Zjednoczone – nie od dziś wiadomo, że Amerykanie są najbardziej zakochanym w swoich autach narodem na świecie, a jednak to oni najczęściej korzystają z wypożyczalni samochodów. Dlaczego? Jest to proste i pozbawione zbędnych formalności, co doceni każdy, kto choć raz czekał w kolejce w dowolnym wydziale komunikacji w Polsce. A ponadto pozwala na pozbycie się kosztów utrzymywania i ubezpieczania auta przez cały rok, których ponoszenie ma sens tylko wtedy, gdy korzystamy z pojazdu na co dzień. Jeżeli robimy to sporadycznie, warto zastanowić się nad opcją skorzystania z samochodu, o którego stan techniczny i ubezpieczenie dbają pracownicy wypożyczalni.

samochód widok na trasę

Zalety wypożyczonego samochodu najłatwiej docenić na wakacjach. Na krótszy wyjazd urlopowy zazwyczaj wybieramy się własnym autem, jednak gdy w grę wchodzi przylot do dużego, obcego miasta, samochód najlepiej wypożyczyć na miejscu. Wystarczy pomyśleć, jak wiele można zwiedzić, dysponując autem – zamiast ograniczać się do przepełnionych centrów miast, można np. objechać całe Lazurowe Wybrzeże. Brzmi nieźle, prawda? Nie dość, że pozbywamy się konieczności korzystania z drogich taksówek, to jeszcze dostajemy niemożliwy do przecenienia w obcych miastach GPS.

Jednak samochodowy outsourcing nie ogranicza się tylko do wakacyjnych wyjazdów. Wynajem samochodów to coraz częściej praktykowana strategia w funkcjonowaniu firm. Co o tym decyduje? Korzystając z wynajmowanej floty przedsiębiorcy mogą skupić się na tym, co stanowi właściwy przedmiot ich działalności, a utrzymanie aut na właściwym poziomie technicznym, załatwianie formalności  i ubezpieczanie pojazdów pozostawiają firmie zewnętrznej. Brzmi znajomo? Oczywiście, przecież to nic innego, jak jedna z form popularnego w nowoczesnym biznesie outsourcingu, czyli korzystania z usług innych firm i instytucji w tych sektorach działalności, które nie stanowią podstawy funkcjonowania firmy.

 trasa

Można w ten sposób wykorzystywać zasoby wypożyczalni samochodowych zarówno w związku z jednorazowymi podróżami służbowymi, jak i długookresowo, np. na kilka miesięcy. Mamy wtedy pewność, że flota jest zawsze sprawna i gotowa do jazdy. Warto też pamiętać, że koszty ponoszone na wynajem samochodu wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. 

W Polsce wypożyczanie samochodów to dopiero rozwijający się sektor gospodarki, jednak już teraz można bez najmniejszych problemów szybko wypożyczyć dobre auto w każdym dużym polskim mieście. Coraz częściej można również zarezerwować sobie auto przez Internet, co znacznie ułatwia całą procedurę i pozwala na oszczędność czasu. W taki sposób funkcjonuje np. FastRent, czyli nowa wypożyczalnia samochodów w Poznaniu, która oferuje rezerwację pojazdu drogą elektroniczną. Wszystko zatem wskazuje na to, że również w Polsce wypożyczenie auta staje się naprawdę szybkim i wygodnym rozwiązaniem.

Lusterko samochodowe
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy