Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wykończenie mieszkania lub domu we współpracy z deweloperem, czyli jak zaoszczędzić czas!

07-08-2024, 13:26

Wydatki na wykończenie mieszkania czy domu to jedna kwestia, która może... wykończyć. Drugą jest oczekiwanie. Odbierając mieszkanie w stanie deweloperskim, musisz zająć się jego aranżacją – a to jeszcze całkiem długa droga. Która zdaje się przeciągać w nieskończoność, gdy już wiesz, że lokal jest Twój i PRAWIE możesz w nim zamieszkać. Dlatego wykończenie mieszkania samemu nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Kiedy brak czasu lub cierpliwości gonią, lepiej wybrać opcję: wykończenie pod klucz.

Wykończenie mieszkania lub domu we współpracy z deweloperem, czyli jak zaoszczędzić czas!

Dom lub mieszkanie pod klucz i po prostu się wprowadzasz

Wykończenie mieszkania deweloperskiego w standardzie „pod klucz” oznacza, że odbierasz lokal bądź dom gotowy do wprowadzenia się. Bez konieczności pokrywania ścian kolorem, kładzenia podłóg i płytek czy nawet umeblowania mieszkania. Praktycznie cały ten proces odbywa się w tle, we współpracy dewelopera z firmą wykończeniowo-budowlaną oraz architektem wnętrz. Możesz przedstawić architektowi swoją wizję mieszkania albo zdać się na jego pomysły – jak wolisz.

Gdy zdecydujesz się na właśnie taki przebieg wykończenia mieszkania, to będziesz mieć z głowy poszukiwania właściwej ekipy remontowej, nadzorowanie jej pracy czy organizację materiałów budowlanych. A co więcej, wybierając dom lub mieszkanie pod klucz, od razu znasz koszt wykończenia mieszkania. Dzięki temu nie musisz się później martwić o nagłe wzrosty cen materiałów wykończeniowych czy samodzielne głowienie się nad tym, jak wybrać takie dobre jakościowo, a przy tym nie przepłacić.

Z czym właściwie wiąże się samodzielne planowanie wykończenia mieszkania?

Przy chęci samodzielnego wykończenia mieszkania nabywa się nieruchomość w tzw. stanie deweloperskim. I choć nie ma on konkretnej, prawnej definicji, a więc to deweloperzy określają, jakie dokładnie prace będzie obejmował, zazwyczaj konieczne jest wykończenie mieszkania samemu na dość dużą skalę.

Najprościej rzecz ujmując standard deweloperski oznacza, że w mieszkaniu lub domu zakończono prace budowlane i nieruchomość jest gotowa do wejścia ekipy wykończeniowej. Ma więc podłączone instalacje, wstawione drzwi wejściowe i okna, wylane posadzki... ale jeszcze sporo jest do zrobienia.

Jeżeli zatem zdecydujesz się na samodzielne wykończenie mieszkania, to czekają Cię takie prace, jak szacowanie kosztów wykończenia, urządzanie mieszkania, gładzenie i malowanie ścian, montaż podłóg czy podwieszanego sufitu, podłączenie oświetlenia wnętrz do instalacji, wstawienie mebli, sprzętów czy luster i nie tylko. Trzeba też przy tym uwzględnić nadzorowanie przebiegu wykończenia mieszkania czy jeżdżenie od jednego marketu budowlanego do drugiego w poszukiwaniu najlepszych okazji.

Wykończenie mieszkania deweloperskiego bez straty czasu i nerwów

Wybór mieszkania pod klucz to nie tylko dobra opcja dla niezbyt cierpliwych osób, ale również tych zwyczajnie zabieganych. Nie każdy może sobie przecież pozwolić na to, by równolegle zajmować się planowaniem wykończenia swojego nowego miejsca do życia i „obecnym życiem”: pracą, dziećmi.

To niezwykle angażujący proces, który w równym stopniu zajmuje czas (niemal pozbawiając przestrzeni dla siebie), co myśli. Pojawia się sporo stresu: czy ostateczne wykończenie mieszkania w końcu nadejdzie, czy znowu trzeba będzie coś przełożyć? Czy zepnę się w budżecie? Czy udało mi się w końcu raz a porządnie dogadać z wykonawcą? Czy wszystko jest tam w porządku? A co, jeśli będzie jakaś awaria i wszystko trzeba będzie wykonać malowanie ścian od nowa? I tak dalej, i tak dalej.

Ostateczne wykończenie mieszkania we współpracy z deweloperem może być atrakcyjną opcją zarówno pod względem czasu, jak i komfortu psychicznego, a nawet finansów. Niestety często zdarza się niedoszacowanie budżetu lub jego przekroczenie w wyniku nagłego wzrostu cen materiałów czy nagłych, niespodziewanych sytuacji, takich jak chociażby przewiercenie którejś z rur kanalizacyjnych.

 

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *