WWDC: iOS 9, nowe oprogramowanie Apple Watch, Swift jako open source

09-06-2015, 09:11

System iOS 9 oraz nowe oprogramowanie dla Apple Watch to tylko dwie z wielu nowości, jakie przedstawiła firma Apple na konferencji WWDC. Były też elementy bardziej zaskakujące, jak zapowiedź udostępnienia języka Swift jako projektu open source.

Wczoraj ruszyła konferencja WWDC i spowodowało to wysyp newsów o nowościach Apple. Niewątpliwie ważną nowością jest udostępnienie usługi Apple Music. Firma Apple od dawna uważana jest za podmiot, który może dokonywać ważnych zmian na rynku cyfrowego dostępu do treści. Oczywiście na konferencji WWDC ogłoszono wiele innych nowości i proponuję wam ich przekrojowy opis.

Apple Pay przybywa do UK

Apple Pay - usługa mobilnych zbliżeniowych płatności początkowo była dostępna w USA. Firma Apple ogłosiła, że tego lata pojawi się ona w UK. Możliwe będzie płacenie w 250 tys. punktów sprzedaży. W celu uruchomienia usługi Apple podjęła współpracę z ośmioma bankami oraz z "wszystkimi ważnymi" wydawcami kart płatniczych i kredytowych. 

Oczywiście z dla typowego Polaka to nie jest bardzo ważna wiadomość. Warto jednak ją odnotować by mieć świadomość, że Apple ciągle podejmuje działania na rzecz zwiększenia dostępności swojego rozwiązania do płacenia. Należy się też spodziewać, że rozwój usługi Apple Pay będzie stymulował działania bezpośrednich konkurentów (np. Android Pay) i zachęci inne firmy z rynku płatności do umacniania swojej pozycji poprzez dostarczanie interesujących, wygodnych rozwiązań. 

Nowe oprogramowanie Apple Watch

Zegarek Apple wciąż ma posmak nowinki, a już doczekał się aktualizacji oprogramowania w postaci systemu watchOS 2. Apple zachwala zwłaszcza rozwiązanie dla programistów - WatchKit - które umożliwia deweloperom dostęp do kluczowych elementów urządzenia jak czujnik puslu, akcelerometr, pokrętło (Digital Crown) oraz Taptic Engine (silniczek, który daje odczuwalne dotykiem sprzężenie zwrotne w czasie korzystania z pewnych funkcji).

Są też nowe funkcje watchOS2. Można ustawić ulubione zdjęcie na tarczy zegarka. Nowa funkcja Time Travel umożliwia "przyśpieszenie czasu" poprzez kręcenie pokrętłem. Dzięki temu użytkownik będzie mógł sprawdzić planowane wydarzenia z kalendarza, prognozę na określony czas albo informacje z innych aplikacji. 

Apple Watch - watchOS 2

Dodatkowe nowe funkcje to np. tryb nocny, który włącza się po podłączeniu zegarka do ładowania. W tym trybie Apple Watch zachowuje się jak budzik, a pokrętło służy za jakże potrzebny i zdradliwy przycisk drzemki.

OS X El Capitan

Kolejny z przedstawionych wczoraj systemów Apple to OS X El Capitan, czyli nowy system dla komputerów Mac. Wprowadza on ulepszenia w zarządzaniu oknami, ulepszone wbudowane aplikacje oraz lepsze wyszukiwanie Spotlight. System ma generalnie poprawiać wydajność komputera. Osoby chętne do testowania wersji beta będą mogły wypróbować system od lipca. Generalnie system będzie dostępny jesienią. 

iOS 9

Również mobilny system iOS doczekał się nowej wersji - iOS 9. Istotną nowością w tym systemie jest "proaktywny asystent" Siri, który automatycznie sugeruje uruchamianie aplikacji, domyśla się o co chodzi użytkownikowi itd. Można to uznać za odpowiedź Apple na konkurencyjne rozwiązanie Google Now, które ostatnio doczekało się podobnych ulepszeń. Film poniżej przedstawia jak wygląda "proaktywność" Siri. 

System iOS 9 cechują też nowe funkcje dla iPada. Możliwe jest jednoczesne pracowanie w jednej aplikacji bez opuszczania innej. Można też podzielić ekran by pracować na dwóch aplikacjach jednocześnie. 

iPad Split View

Nowy system iOS 9 cechują także ulepszone wbudowane aplikacje. większa energooszczędność, zwiększone bezpieczeństwo.

Swift 2.0 jako open source

Na koniec pozostawiłem informację najmniej "konsumencką", ale chyba najciekawszą. Firma Apple przedstawiła Swift 2.0, czyli nową wersję języka programowania Swift, który po raz pierwszy zaprezentowano w ubiegłym roku.

Co więcej firma Apple ogłosiła, że Swift będzie udostępniony jak open source. Kod źródłowy zostanie udostępniony na jednej z licencji aprobowanych przez OSI. Apple twierdzi, że jest gotowa na współpracę ze społecznością, która będzie mogła rozwijać projekt. Planowane jest udostępnienie Swifta dla "wszystkich Twoich ulubionych platform", ale w chwili obecnej Apple mówi o portach na OS X, iOS oraz Linuksa, jakby rozmyślnie pomijając Windows.

Ta wiadomość wywołuje mieszane uczucia. Firma Apple raczej nie jest kojarzona z duchem open source. Właściwie wydaje się czymś absolutnie przeciwnym. Oczywiście firmy tworzące produkty zamknięte mogą wiele wnieść do świata otwartego oprogramowania (przykładem jest Google, a także Microsoft). Możemy się teraz zastanawiać, czy ze strony Apple jest to drobny eksperyment, czy może objaw bardziej zdecydowanej zmiany filozofii? Łatwiej uwierzyć w to pierwsze, ale nawet drobne eksperymenty mogą być początkiem istotnych zmian.

Czytaj także: Apple przedstawia Apple Music


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy