Apple: OS X Yosemite i nowości w iOS 8 dla deweloperów

03-06-2014, 12:55

Nowa wersja systemu OS X oraz nowe narzędzia dla deweloperów aplikacji dla iOS 8 - to najważniejsze nowości Apple z konferencji WWDC, oprócz nowinek w systemie mobilnym iOS 8.

Wczoraj ruszyła konferencja WWDC organizowana przez firmę Apple z myślą o deweloperach. Firma Apple pokazała trzy ważne rzeczy:

  • system iOS 8 - według Apple największe wydanie od czasu uruchomienia App Store;
  • nowy zestaw narzędzi dla deweloperów - iOS 8 SDK - z ponad czterema tysiącami nowych API;
  • nowa wersja OS X, czyli OS X Yosemite.

System iOS 8 opisaliśmy już w poprzednim tekście (zob. link powyżej). W tym tekście skupimy się na pozostałych nowościach.

OS X Yosemite

Jeśli chodzi o nową wersję systemu OS X, czyli OS X Yosemite, to zyskał on przede wszystkim nowy wygląd, wyraźnie inspirowany systemem mobilnym iOS. Postawiono na przezroczystości i minimalizm. Uproszczono paski narzędzi w niektórych aplikacjach.

Kolejna ważna nowość to nowe centrum powiadomień, również wyraźnie inspirowane iOS. Dodano do niego widok "Today", co umożliwia szybkie zorientowanie się w wydarzeniach i podstawowych informacjach. Można dostosować centrum powiadomień do swoich potrzeb dzięki widgetom z Mac App Store. 

zrzut

Odświeżono wyszukiwarkę Spotlight, dodając możliwość wyszukiwania takich treści, jak artykuły z Wikipedii, mapy, aplikacje, wiadomości itd. Ta sama nowość dotyczy iOS 8. Spotlight korzysta z technologii Bing, tak więc można powiedzieć, że Apple i Microsoft jakby sprzymierzyły się przeciwko Google.

zrzut

Za istotne trzeba uznać zmiany w iCloud Drive, który teraz działa podobnie jak każdy inny folder na Makach. Apple robi teraz konkurencję Dropboksowi i tym podobnym usługom.

Dość ważne są zmiany w Safari. Pasek adresu umieszczono na samej górze w środku. Służy on także do wyszukiwania i ułatwia dostęp do ulubionych stron. Zadbano też o prywatność dzięki osobnym oknom Private Browsing oraz wbudowanemu wyszukiwaniu DuckDuckGo (ta wyszukiwarka nie śledzi użytkowników). Polecanie DuckDuckGo można chyba uznać za kolejny pstryczek w nos dla Google.

zrzut

Warto jeszcze wspomnieć o nowościach zapewniających ciągłość pracy. Te nowości spotykamy także w iOS 8. Przykładowo, jeśli piszemy e-maila na komputerze, będziemy mogli dokończyć to zadanie na telefonie. Możliwe będzie nawet wysłanie SMS-a z komputera Mac albo użycie Maca jako zestawu głośnomówiącego.

Oczywiście nowości i usprawnień w OS X Yosemite jest dużo więcej. My opisaliśmy te najbardziej rzucające się w oczy.

Nowości dla deweloperów

Istotne na konferencji WWDC były także nowości dla deweloperów. Najbardziej zaskakującą nowością wydaje się Swift - nowy język programowania stworzony z myślą o Cocoa i Cocoa Touch. Teoretycznie język ten powinien ułatwić programistom szybkie tworzenie udanych aplikacji dla urządzeń Apple. Szczegóły można znaleźć na stronie Apple.

zrzut

Kolejne ciekawostki to HealthKit oraz HomeKit. Jak łatwo się domyślić, HealthKit ma pozwolić na wymienianie danych pomiędzy różnymi aplikacjami zdrowotnymi. Ma to związek z aplikacją Health zaprezentowaną w iOS 8. Firma Apple wyraźnie dąży do zamienienia iPhone'a w osobistego asystenta zdrowotnego.

Jeśli chodzi o HomeKit, ma on umożliwić łączenie urządzeń Apple z sprzętem domowym. Jest to wyraźny sygnał mówiący o tym, że firma Apple interesuje się tzw. internetem przedmiotów, podobnie jak Google. Firma wyobraża sobie, że pewnego dnia będziesz mówił do Siri "idę do łóżka", a wówczas Siri przygasi światła, zamknie drzwi i obniży temperaturę.

Sonda
Podobają Ci się nowości dla deweloperów w iOS 8?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Firma Apple chce też dać deweloperom większy wpływ na podstawowe funkcje systemu. Będą oni mogli dodawać swoje własne widgety do centrum powiadomień. Ponadto iOS 8 będzie umożliwiał instalowanie klawiatur od innych dostawców. Korzystając z prostego API, deweloperzy będą mogli tworzyć aplikacje, które umożliwią kontynuowanie pracy na innym urządzeniu.

Można się dziś zachwycać iOS 8, ale pełny obraz planów firmy Apple ujawnia się dopiero wówczas, gdy poznamy powyższe nowości dla deweloperów. Można odnieść wrażenie, że firma przypomniała sobie o znaczeniu tych wszystkich drobnych twórców skupionych wokół jednego ekosystemu. Powiedzmy sobie szczerze, że iPhone nigdy nie zdobyłby tak mocnej pozycji, gdyby nie deweloperzy z tzw. "firm trzecich".

Na koniec proponujemy Wam 10-minutowy skrót z wystąpień na WWDC:

Czytaj także: Apple prezentuje iOS 8. Nowości jest sporo


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy