Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wszystko co należy wiedzieć o przeglądach PPOŻ

25-10-2021, 07:28

Przeglądy okresowe są obowiązkiem zarządcy bądź właściciela budynku. Wszelkie budynki zaopatrzone w urządzenia przeciwpożarowe, gaśnice, hydranty wewnętrzne i zewnętrzne, systemy oddymiana, systemy sygnalizacji pożaru, czy awaryjne oświetlenie ewakuacyjne, muszą wykonać przegląd oraz konserwację tych urządzeń zgodnie z wytycznymi producenta i zapisami w Polskich Normach dotyczących tych urządzeń. Wśród przeglądów technicznym istotnym punktem są przeglądy przeciwpożarowe. Odpowiednio działająca infrastruktura pozwala na uniknięcie wielu niebezpieczeństw związanych z zagrożeniem pożarowym i znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa pożarowego w obiekcie.

Więcej szczegółowych informacji dotyczących przeglądów ppoż można znaleźć na stronie https://fireflow.pl/serwis-ppoz

Kto dokonuje przeglądów technicznych?

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane przegląd techniczny może być wykonany przez specjalistę posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane. I tak na przykład stan techniczny instalacji elektrycznej może zostać sprawdzony przez osobę posiadającą kwalifikacje wykonywania nadzoru m.in. nad sieciami energetycznymi, zaś stan przewodów kominowych może ocenić specjalista posiadający tytuł zawodowy mistrza w rzemiośle kominiarskim.

Dokumentacja niezbędna przy przeglądach

Zgodnie z obowiązującym prawem, właściciel bądź zarządca każdego obiektu mieszkalnego, powinien prowadzić książkę obiektu budowlanego. Jest ona niezbędna do prowadzenia dokumentacji w sprawie wszystkich przeprowadzonych badań, kontroli, remontów oraz przeglądów wszelkich urządzeń, podczas całkowitego okresu eksploatowania obiektu. Załącznikami każdego opisanego procesu powinny być między innymi:

  • oceny i ekspertyzy stanu technicznego,
  • protokoły z kontroli obiektu budowlanego,
  • dokumentacja techniczna budowy,
  • plany projektowe,
  • dokumentacja powykonawcza.

Właściciel bądź zarządca budynku jest zobowiązany do udostępnianie wyżej wymienionej książki każdemu z organów, który przeprowadza kontrolę utrzymania obiektu w niezagrażającym bezpieczeństwu stanie technicznym.

hydrant

Przeglądy ppoż

Serwis sprzętu ppoż powinien być wykonany zgodnie z wymaganiami producentów oraz wytycznymi Polskich Norm. Należy wiedzieć, iż obowiązek przeprowadzenia przeglądów technicznych i czynności konserwacyjnych urządzeń przeciwpożarowych wynika z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Przeglądy te i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane co najmniej raz w roku.

Przeglądy PPOŻ wykonywane są przez specjalistę posiadającego odpowiednią wiedzę i kompetencje w zakresie urządzeń, które konserwuje. Przeglądy PPOŻ wykonywane są dla urządzeń ppoż takich jak hydranty, systemy oddymiania w tym klapy dymowe, przeciwpożarowy wyłącznik prądu, drzwi przeciwpożarowe, bramy ppoż. Z każdego przeglądu PPOŻ powinien zostać skonstruowany protokół, który następnie znajduje swoje miejsce w książce obiektu budowlanego.

Warto wiedzieć, iż obecnie, na rynku znajduje się wiele firm oferujących szeroki pakiet przeglądów technicznych. Przy wyborze firmy należy zwrócić uwagę na to czy zakres wykonywanego przeglądu i czynności konserwacyjne są zgodne z wymaganiami producentów urządzeń i polskimi normami. Większość z firm oferuje serwis ppoż, który w razie potrzeby usunie awarie i usterki instalacji i urządzeń.


Ostatnie artykuły:
Tematy pokrewne:  

tag przeglądy ppożtag ppożtag nolstag nolhtag Amin12tag ALH25102022


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031