Wpływ zapachów na człowieka

30-08-2017, 05:50

Zapachy pełnią bardzo istotną rolę w naszym życiu. Niektóre z nich potrafią pomóc w osiągnięciu psychicznego komfortu, mogą wprawić nas w lepszy nastrój lub nawet zadecydować o tym, jak będziemy postrzegać drugą osobę. Dlatego już od setek lat perfumy stanowią jeden z najbardziej popularnych produktów na rynku. W czasach starożytnych powszechnie stosowano olejki zapachowe, zaś w drugiej połowie XIX wieku pojawiły się perfumy dokładnie w takiej formie, w jakiej znamy je dzisiaj. Jakie funkcje pełnią zapachy i jaki może być ich wpływ na nasze samopoczucie?

neness.pl

fot. neness.pl

Każdy zapach może budzić w nas pewne skojarzenia i odświeżać wspomnienia. Czasem będą one jednoznacznie pozytywne, innym razem negatywne. Poszczególne substancje zapachowe mogą wywołać nawet wyjątkowo silne emocje: niektóre wprowadzają nas w dobry nastrój, koją myśli, zaś inne wzbudzają agresję, wstręt lub niepokój. Oddziaływanie zapachów wiąże więc doświadczenia fizyczne z umysłowymi uwarunkowaniami konkretnego człowieka. To, jakie perfumy wybierzemy, zależy nie tylko od naszych przemyślanych preferencji, ale również od całkowicie podświadomych skojarzeń. Właśnie dlatego niektóre osoby są zwolennikami słodkich, kwiatowych kompozycji, podczas gdy inne chętniej wybiorą np. cytrusowe, odświeżające nuty zapachowe.

W sytuacjach biznesowych lub na randce ważne jest, aby wybrane perfumy pasowały do naszego ubioru i nastroju miejsca, w którym się znajdujemy. Ładny zapach podkreśla fakt, że jesteśmy zadbani i profesjonalni, wzmacniając tym samym nasze poczucie własnej wartości. Rolę zapachów doceniono również w marketingu, dlatego w wielu sklepach i biurach rozpyla się specjalnie kompozycje, które mają podświadomie wpływać na nastrój klienta. Tak jak w przypadku wyperfumowanej osoby, pomaga to w zbudowaniu wrażenia profesjonalizmu i wiarygodności.

Gdzie szukać dobrych perfum? Zapachy, które pobudzają emocje

Współcześnie mamy dostęp do wielu nietypowych zapachów w formie eleganckich i niejednokrotnie wyjątkowo drogich perfum. Stanowią one część naszego wizerunku, dlatego mają również bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie – sprawiają, że czujemy się pewniej i bardziej atrakcyjnie. Niestety, w przypadku współcześnie dostępnych perfum problemem bywa ich wysoka cena. Nie zawsze chcemy inwestować w pełnowymiarowe, drogie flakony, które często są dość niepraktyczne i mało poręczne.

W związku z tym, na rynku pojawiła się tania alternatywa: odpowiedniki oryginalnych perfum znanych marek, o tym samym składzie, co ich pierwowzór i w 100% identycznym zapachu. Na polskim rynku szeroki wybór zamienników oferuje perfumeria Neness, która działa już od 2015 roku. To perfumeria, której ambasadorką jest DEYNN – gwiazda Instagrama posiadająca ponad milion followersów! Dobre jakościowo perfumetki dostępne w tym sklepie online posiadają dodatkowo wygodne, praktyczne opakowania, utrzymane w stylistyce perfum oryginalnej marki. Jak wybrać odpowiedni zapach? Poszukując idealnych perfum, warto zwrócić uwagę na ich skład oraz trwałość. Pamiętajmy, że dobrze dobrany zapach powinien podkreślać nasz charakter, wygląd i upodobania.

 

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.