Wniosek o dowód osobisty przez internet, krok po kroku. Oswajamy e-administrację, cz. 13

28-10-2015, 11:18

Wniosek o dowód osobisty można złożyć przez internet, jeśli tylko masz konto na ePUAP i Profil Zaufany. Opisujemy jak wygląda ta procedura.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Uwaga: Ten tekst jest nieaktualny - odnosi się do starszej wersji państwowych e-usług. Przejdź do naszego aktualnego tekstu o składaniu wniosku o dowód przez internet

W tym roku w Polsce zaczął działać System Rejestrów Państwowych, który umożliwia złożenie wniosku o dowód osobisty w wybranym najbliższym urzędzie. Warto przy tym wiedzieć, że możemy przez internet sprawdzić, czy dowód osobisty jest gotowy do odebrania. Co więcej, możemy przez internet złożyć wniosek o dowód, zatem bieganinę po urzędach można naprawdę ograniczyć do minimum. 

W tym odcinku cyklu "Oswajamy e-administrację" opiszemy jak wygląda składanie wniosku o dowód osobisty przez internet. Uprzedzamy, że w tym celu trzeba mieć konto na ePUAP i Profil Zaufany

Wnioskowanie o wydanie dowodu osobistego przez internet

Aby złożyć wniosek o wydanie dowodu musicie na stronę ePUAP.gov.pl. Tam możecie znaleźć usługę "Wnioskowanie o wydanie dowodu osobistego". W katalogu usług znajduje się ona w dziale "Sprawy obywatelskie", jak to pokazano na zrzucie poniżej. Wniosek o wydanie dowodu

Jeśli nie chcecie przeklikiwać się przez katalog usług, możecie wejść bezpośrednio na adres usługi, czyli na stronę https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/sprawy-obywatelskie/najczesciej-zalatwiane-sprawy/wnioskowanie-o-wydanie-dowodu-osobistego-2.

Gdy już znajdziecie usługę, zobaczycie najpierw kartę usługi, która opisuje sposób realizacji, podstawy prawne itd. Aby załatwić usługę klikamy w niebieski przycisk "Załatw sprawę".

Wniosek o wydanie dowodu - ePUAP

Przechodzimy do formularza usługi (na zrzucie poniżej). Trzeba go najpierw zaadresować, czyli wskazać urząd odpowiedniej gminy lub miasta. Nie wystarczy go wybrać, trzeba jeszcze wcisnąć przycisk "Zaadresuj".

Następnie podajemy dane: numer PESEL, imię ojca i matki, dane kontaktowe. Trzeba też podać powód ubiegania się o dowód (zmiana danych, utrata dowodu, pierwszy dowód itd.). Możemy podać adres elektroniczny lub telefon.

Cały formularz możecie obejrzeć w powiększeniu klikając na zrzut poniżej. 

UWAGA: Na tym etapie trzeba również załączyć zdjęcie o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości maksymalnie 2,5 MB. Więcej informacji o wymaganiach dotyczących zdjęcia opisujemy w dalszej części tego tekstu. 

Formularz usługi

Po wypełnieniu formularza klikamy "Dalej". Przechodzimy do podglądu wypełnionego wniosku (zrzut poniżej). W tym momencie od wysłania wiosku dzielą nas tylko trzy kroki. 

Dowód osobisty - podgląd wniosku

Dokument należy najpierw podpisać. W tym celu klikamy podpisz (strzałka nr 1 na zrzucie poniżej). Wyskakuje pytanie o sposób podpisu. Jeśli nie mamy certyfikatu kwalifikowanego to wybieramy Profil Zaufany i podajemy kod przesłany e-mailem lub SMS-em.

Po podpisaniu na dokumencie zostaje dodana informacja "Podpis prawidłowy" (strzałka nr 2).

Kończymy sprawę klikając "Wyślij" (strzałka nr 3).

ePUAP - dowód osobisty

Twój nowy dowód powinien być wyrobiony w ciągu 30 dni. Na kontro ePUAP dostaniesz potwierdzenie złożenia wniosku. To potwierdzenie umożliwia sprawdzenie przez internet, czy dowód jest gotowy do odebrania

Zdjęcie do wniosku o dowód

Do wniosku o dowód musicie dołączyć zdjęcie spełniające konkretne wymagania. Warto je, aby wiedzieć czego wymagać od fotografa lub od siebie, jeśli chcecie dołączyć selfie.

Jeśli nie dołączycie do wniosku odpowiedniego zdjęcia, wniosek nie zostanie zrealizowany.

Zdjęcie ma być: 

 • aktualne (zrobione przynajmniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku),
 • bez nakrycia głowy i ciemnych okularów (z wyjątkiem, gdy wymaga tego wyznanie lub gdy mamy wadę wzroku),
 • twarz ma zajmować 70-80% zdjęcia, 
 • twarz ma być przedstawiona en face,
 • zdjęcie ma ukazywać głowę i górną część barków. 
Poniżej przykłady prawidłowych zdjęć. 

Zdjęcie do dowodu - prawidłowe

Na zdjęciu powinniśmy mieć neutralny wyraz twarzy. Głowa powinna być ułożona prosto. Ponadto.

 • Włosy nie mogą nachodzić na brwi czy przesłaniać oczu. 
 • Trzeba unikać perspektywy żabiej lub ptasiej. 
 • Twarz nie może być również przesunięta do jednej krawędzi zdjęcia. 

Poniżej przykłady wadliwych zdjęć. 

Wadliwe zdjęcia do dowodu

Należy też unikać nienaturalnego kontrastu (np. zbyt blade zdjęcie), silnych refleksów na twarzy albo nierównomiernego oświetlania twarzy (np. cień z jednej strony).

 • Oczy nie mogą być czerwone lub zamknięte. 
 • Nie można patrzeć w bok. 
 • Fryzura nie może wystawać poza obrys zdjęcia. 
 • Tło ma być jednolicie oświetlone, bez żadnych wzorów lub przedmiotów w tle. 

Zdjęcie w okularach/soczewkach jest dozwolone, ale oczy muszą być widoczne. Soczewki kontaktowe są dozwolone wówczas, gdy nie zmieniają koloru oczu.

Osoby z wadami wzroku mogą mieć ciemne okulary, ale muszą dołączyć do wniosku dokument potwierdzający niepełnosprawność. W takim przypadku wysyłamy skan dokumentu, a oryginał pokazujemy urzędnikowi przy odbiorze dowodu. 

Zdjęcie w nakryciu głowy ze względu na wyznanie jest dopuszczalne, jeśli należysz do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Polsce, która takiego nakrycia wymaga. Trzeba do wniosku dołożyć skan dokumentu, który potwierdza przynależność do wspólnoty. Trzeba również okazać oryginał dokumentu przy odbiorze. Nakrycie głowy na zdjęciu musi odsłaniać cały owal twarzy. Nie jest zatem dozwolone zdjęcie, na którym widać tylko oczy lub zasłonięte są usta czy policzki.

Szczegółowe informacje na temat zdjęć znajdziecie na stronie obywatel.gov.pl.

W profesjonalnym zakładzie fotograficznym, można wykonać zdjęcia do dokumentów. Jednym z najpopularniejszych miejsc do zrobienia tego typu zdjęć są salony Fotojoker.

Uwaga: Ten tekst jest nieaktualny - odnosi się do starszej wersji państwowych e-usług. Przejdź do naszego aktualnego tekstu o składaniu wniosku o dowód przez internet


Źródło: Tekst zawiera lokowanie marki.


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.