Zakładanie konta na ePUAP2. Oswajamy e-administrację, cz. 1 bis

21-08-2015, 15:59

Chcesz załatwiać sprawy urzędowe przez internet? Wciąż wiele osób tego nie próbuje, a może to zaoszczędzić nieco czasu. Aby zacząć korzystać z e-administracji musisz się zapoznać z ePUAP-em, czyli z Elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej. Najpierw trzeba założyć konto, co nie wymaga wiele czasu.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Uwaga!!! Ten tekst dotyczy nieaktualnej już wersji serwisu ePUAP i Profilu Zaufanego. Przejdź do najnowszego tekstu, który opisuje przebieg rejestrowania Profilu Zaufanego.

Polscy obywatele mogą załatwiać część spraw urzędowych przez internet. Mimo to nierzadko przekonywałem się, że osoby dobrze obeznane z nowymi technologiami unikają polskiej e-administracji. Czasami wynika to z przyzwyczajeń albo z niechęci do rozwiązań, na które wszyscy tak bardzo narzekają. Czy słyszeliście kiedyś o tym, jak bardzo awaryjna albo nieintuicyjna jest platforma ePUAP? Owszem, ePUAP bywa zawodny, ale i tak czasem jest lepszy niż stanie w tradycyjnej kolejce w urzędzie.

Coraz trudniej spotkać osobę, która nie używa internetu. Mimo to z informacji na stronie ePUAP wynikało, że w Polsce w kwietniu 2015 troku zarejestrowano tylko 384 tys. tzw. Profili Zaufanych. Profil Zaufany to jedno z najważniejszych narzędzi do załatwiania spraw. Jeśli korzysta z niego tylko 384 tysięcy osób, to znaczy, że ludzie po prostu unikają polskiej e-administracji. Uwierzcie mi, nie trzeba być asem informatyki, żeby elektronicznie wysyłać pisma do urzędów.

Chciałbym Was zachęcić do spróbowania e-administracji na własnej skórze. W tym celu uruchomiliśmy cykl tekstów pod nazwą "Oswajamy e-administrację". Staramy się w nich pisać o usługach administracji publicznej, ale po ludzku, nie siląc się na urzędniczo-techniczny bełkot. 

Pierwszy krok? To zajmie chwilkę

Dzisiaj możecie wykonać pierwszy krok w kierunku korzystania z polskiej e-administracji. Tym pierwszym krokiem powinno być założenie konta na platformie ePUAP. Nie myślcie, że jest to długa czy skomplikowana procedura. Nie musicie szukać dowodu osobistego czy numeru PESEL. Cała rejestracja na ePUAP może być przeprowadzona w czasie picia jednej małej kawy. 

ePUAP - co to takiego?

Najpierw wyjaśnijmy, czym jest ePUAP. Jest to oczywiście "elektroniczna platforma usług administracji publicznej". Brzmi groźnie, ale da się to wytłumaczyć łatwiej. Jest to po prostu serwis internetowy, na którym zakładasz sobie konto, aby:

  • uzyskiwać dostęp do różnych usług dostępnych z poziomu serwisu ePUAP,
  • autoryzować czynności w ramach innych usług. 

ePUAP można porównać do popularnych usług takich Facebook. Możesz mieć konto na Facebooku, aby przez Facebooka robić różne rzeczy (np. wysłać wiadomość do znajomego). Możesz też użyć konta Facebooka, by zalogować się do innego serwisu. Na podobnej zasadzie działa ePUAP. 

Zakładanie konta na ePUAP 

Aby założyć konto na ePUAP, należy udać się na stronę epuap.gov.pl. Strona wygląda tak jak na zrzucie poniżej. W prawym górnym roku mamy linki "Zaloguj się" oraz "Zarejestruj się". Wybieramy oczywiście "Zarejestruj się". 

ePUAP - rejestracja

Przechodzimy do formularza rejestracji. Na tym etapie trzeba podać imię, nazwisko, wymyślony przez siebie login, hasło, adres e-mail. Nie ma obowiązku podawania numeru PESEL lub numeru telefonu, choć można to zrobić. 

W przeszłości ministerstwo cyfryzacji planowało, aby podawać PESEL od razu przy rejestracji. Miało to służyć temu, aby rejestracja w ePUAP była jednocześnie złożeniem wniosku o tzw. Profil Zaufany. Obecnie jeszcze tak nie jest, a więc możemy się zarejestrować podając tylko najbardziej podstawowe dane. 

Oto formularz rejestracji

ePUAP2

Co ciekawe, w chwili pisania tego tekstu ePUAP2 nie przeprowadza weryfikacji e-mail. Po zarejestrowaniu się na podany adres przychodzi tylko krótka wiadomość o tym, że ktoś zarejestrował konto. Co więcej, założenie innego konta na ten sam adres e-mail najwyraźniej jest możliwe. Nie wiem czy tak powinno być, więc zgłosiłem to administratorom ePUAP.

Jak już wspominałem, wystarczy przy rejestracji podać dodatkowe dane. Wpisujemy kod z obrazka i rejestracja następuje ekspresowo. Potem praktycznie od razu można się zalogować na nowe konto ePUAP. Zachęcam do zrobienia tego i "rozejrzenia się" na koncie. Dostępny jest m.in. katalog spraw do załatwienia. Możecie poruszać się dość swobodnie, bez obawy, że coś zepsujecie lub zrobicie nie tak. Raczej nie uda się wysłać żadnego pisma przypadkowo. 

Po zarejestrowaniu się można zrobić jeszcze jedną rzecz - uzupełnić swoje dane. To się przyda później do zakładania tzw. Profilu Zaufanego. Profil Zaufany to rodzaj podpisu, który może w pewnych przypadkach zastąpić podpis odręczny i umożliwić np. przesłanie ważnego dokumentu, takiego jak skarga, wniosek o załatwienie konkretnej sprawy czy deklaracja ZUS. 

Na zrzucie poniżej zaprezentowałem jak wygląda uzupełnianie danych. Trzeba kliknąć na swoje nazwisko widoczne u góry po prawej. Rozwija się menu, z którego wybieramy "Zarządzanie kontem". Tam możemy dodać np. adres zamieszkania, numer PESEL, a nawet zdjęcie czy logo.

Uzupełnianie danych w ePUAP2

Tworzenie Profilu Zaufanego i podpisywanie pism zostanie opisane w kolejnych odcinkach. Brak możliwości podpisywania nie oznacza, że Twoje konto ePUAP jest nieprzydatne. Już posiadając konto, możesz wysyłać pewne pisma do urzędów, choć będą one niepodpisane. Nie wszystkie pisma muszą być podpisane (np. wnioski o dostęp do informacji publicznej nie muszą).

To są absolutne podstawy. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu przynajmniej założysz sobie konto ePAUP. Czemu nie? Masz do tego prawo jako obywatel! W następnym odcinku zapoznamy Was z ideą Elektronicznej Skrzynki Podawczej i pokażemy Wam, jak przebiega wysyłanie przykładowego pisma do urzędu.

Uwaga!!! Ten tekst dotyczy nieaktualnej już wersji serwisu ePUAP i Profilu Zaufanego. Przejdź do najnowszego tekstu, który opisuje przebieg rejestrowania Profilu Zaufanego.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.