Ubezpieczenie używanego samochodu

21-08-2015, 14:42

Od lat obowiązuje zasada, że nabywca używanego samochodu przejmuje polisę OC oraz wszystkie związane z nią prawa i obowiązki. Od 2015 roku nastąpiła poważna zmiana w przepisach i dziś polisy ubezpieczeniowe przejęte wraz z nowym pojazdem nie są automatycznie odnawiane. W ten sposób wyeliminowano ryzyko podwójnego, i kosztownego, ubezpieczenia. Ale to niejedyne zmiany, o jakich warto pamiętać, stając się właścicielem używanego auta.

Wypowiedzenie umowy

Niezależnie od okresu, jaki został do czasu trwania umowy ubezpieczeniowej, nowy nabywca może bez podania przyczyny wypowiedzieć umowę w dowolnym momencie jej trwania. O czasie wypowiedzenia decyduje data stempla pocztowego lub inne potwierdzenie (np. data na dokumencie w przypadku osobistego dostarczenia pisma do ubezpieczyciela lub czas wysłania e-maila). W takim przypadku zwrot niewykorzystanej składki OC należy się poprzedniemu właścicielowi.

Płatność w ratach

W przypadku kiedy nabywca używanego auta otrzymał polisę nieopłaconą w całości (poprzedni właściciel skorzystał z płatności ratalnej), obowiązek zapłaty pozostałych należności spoczywa solidarnie na barkach nowego i poprzedniego właściciela. Natomiast z chwilą powiadomienia towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży pojazdu, obowiązek spada na nowego właściciela. Warto dodać, że sprzedawca powinien w ciągu czternastu dni powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży.

mini

Bez ważnej polisy AC

Szczególnym przypadkiem, choć jednak często spotykanym zwłaszcza w przypadku samochodów z importu, jest zakup pojazdu bez ważnego ubezpieczenia OC. Nabywca w takiej sytuacji zobligowany jest do kupna polisy w dniu nabycia auta. Każdy dzień zwłoki wiąże się z możliwością surowej kary, nawet jeśli nieubezpieczone auto nie porusza się po drogach publicznych.

Nie tylko cena

Bez względu na to, kiedy nowy właściciel samodzielnie będzie dokonywał wyboru polisy na nowo zakupione auto, to powinien pamiętać, żeby w przypadku wyboru ubezpieczyciela kierował się nie tylko ceną. Warto postawić na znane towarzystwo ubezpieczeniowe, takie jak Proama - opinie dotychczasowych klientów są istotnym kryterium przy wyborze. Ważne się nie tylko proponowane zniżki, ale także przejrzystość umów, szybki czas realizacji wypłaty należnej kwoty oraz rzetelność.

 

 

Źródło: Publikacja opłacona

Komunikaty Firm

Jeśli chcesz, aby informacja Twojej firmy pojawiła się w DI pisz pod adres: kf@di24.pl.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Serwisy specjalne: