Windows phone i nowe usługi mobilne Microsoftu

09-10-2009, 09:06

Windows phone to nowa marka Microsoftu, która będzie odnosić się do urządzeń z przenośnych z systemem Windows Mobile. Wraz z jej wejściem na rynek Microsoft wprowadził nową wersję systemu Windows Mobile (6.5) oraz nowe usługi mobilne: My Phone (do zabezpieczania informacji) oraz Windows Marketplace for Mobile (sklep z aplikacjami mobilnymi).

Wszystkie urządzenia Windows phone mają oferować łatwą nawigację dotykową oraz przeglądanie internetu przy użyciu przeglądarki dostosowanej do urządzeń mobilnych.

Microsoft przewiduje, że do końca 2009 r. jego partnerzy dostarczą w ramach tej marki ponad 30 nowych modeli telefonów w 20 krajach. Windows phone trafia na rynek w towarzystwie dwóch nowych usług:

 • My Phone - darmowa usługa do zarządzania i zabezpieczania najbardziej cennych informacji przechowywanych w telefonie. My Phone automatycznie synchronizuje m.in. kontakty, przypomnienia, teksty i zdjęcia – przesyłając je do zabezpieczonego hasłem serwisu WWW. Zdjęcia umieszczone w serwisie My Phone lub w telefonie można bezpośrednio przesyłać do portali Windows Live, Facebook, MySpace i Flickr.
  Windows phone - ekran domyślny
  fot. - Windows phone - ekran domyślny
  W ramach tej usługi użytkownicy mogą sprawdzić na internetowej mapie położenie swojego telefonu zapamiętane podczas ostatniej synchronizacji. Zestaw bardziej zaawansowanych funkcji związanych ze zgubieniem telefonu jest dostępny w postaci pakietu Premium, który można aktywować zależnie od potrzeb. Pierwsi nabywcy Windows phone mogą korzystać z pakietu Premium za darmo do 30.11.2009. Po tym dniu pakiet Premium stanie się płatny, a tygodniowy abonament będzie wynosił 4,99 dolarów.

 • Windows Marketplace for Mobile – umożliwia łatwe wyszukiwanie i zakup aplikacji mobilnych do pracy i zabawy. Wraz z zespołem 731 programistów z różnych krajów firma Microsoft pracuje obecnie nad przygotowaniem ponad 200 aplikacji mobilnych dla tego serwisu. Użytkownicy zyskają dostęp nie tylko do ważnych aplikacji biznesowych, ale również do popularnych aplikacji mobilnych służących do zabawy (m.in. Facebook, MySpace, Netflix, Twikini, WunderRadio i Zagat) oraz gier (np. Revenge of the Fallen, Sudoku, Transformers   oraz seria Pac-man).
  Windows Marketplace for Mobile
  fot. - Windows Marketplace for Mobile
  Wszystkie te produkty można łatwo kupić i zainstalować bezpośrednio w Windows phone. Zakupione aplikacje posiadają certyfikat kompatybilności z Windows phone i podlegają zwrotowi w oparciu o zasady opracowane przez firmę Microsoft.

Office na Windows phone
fot. - Office na Windows phone

Firma Microsoft opracowała też aplikację Windows Phone Custom Theme Creator. Umożliwia ona tworzenie spersonalizowanych kompozycji, które dostosowują kolorystykę i wygląd telefonu Windows phone do stylu użytkownika. Aplikacja jest dostępna na stronach Windows phone

W Polsce dostępne są następujące modele Windows phone: Samsung OmniaLite, Samsung Omnia II, HTC Touch2, HTC Touch Diamond 2, HTC SNAP oraz HTC Touch Pro 2. W listopadzie dołączą do nich także HTC HD oraz Asus M20.


Następny artykuł » zamknij

Kwartał ataków

Źródło: Microsoft
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy