Windows 10 dziś wchodzi na rynek

29-07-2015, 13:50

Nowoczesny, ale wyglądający znajomo. Zawsze taki sam na bardzo różnych urządzeniach - taki ma być Windows 10, który dziś ma swoją premierę.

Premiery kolejnych wersji Windowsa nie zdarzają się często. Windows 8 został przedstawiony w roku 2012, Windows 7 w roku 2009, a Windows Vista w roku 2006. Windows ciągle jest najpopularniejszym systemem dla komputerów biurkowych, zatem premiera każdej nowej wersji jest nie lada wydarzeniem. 

Dziś swoją premierę ma Windows 10. Terry Myerson już poinformował na blogu Windowsa, że najnowszy system jest dostępny w formie darmowej aktualizacji w 190 krajach.

Windows 10 po raz pierwszy zaprezentowano w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu wiele o nim pisano i mówiono. Teraz, gwoli przypomnienia, podsumujmy główne cechy tego nowego systemu. 

Windows 10

Jeden system na różnych ekranach

Windows 10 ma być jednym systemem dla różnych urządzeń. Naszym zdaniem to jedna z najbardziej rewolucyjnych zmian.

Microsoft zawsze chciał jednego systemu na różnych ekranach, ale jakoś nigdy nie wychodziło. Ba! Windows 8 był nawet uważany za niepotrzebne rozdwojenie jednego systemu. Teraz Microsoft obiecuje, że aplikacje będą podobnie wyglądać i działać we wszystkich trybach i na wszystkich urządzeniach. Na urządzeniach hybrydowych ekran można zoptymalizować tak, by wygodna była obsługa dotykowa lub za pomocą klawiatury i myszy (zob. dodatkowo: Na Windows 10 trafią aplikacje tworzone dla Androida i iOS).

Znajome Menu Start

System ma wyglądać bardzo znajomo. Wraca do niego Menu Start (w rozszerzonej postaci). Niby to niewiele, ale jednak uważane jest za jedną z najistotniejszych zmian. Powrót Menu Start ma znaczenie nie tylko techniczne, ale również wizerunkowe. Microsoft pokazał, że słucha próśb swoich użytkowników i nie chce już na siłę wciskać im własnych wizji.

Nowa przeglądarka

Będziecie tęsknić za Internet Explorerem? W nowym systemie znalazła się zupełnie nowa przeglądarka Microsoft Edge. Pozwala ona m.in. pisać notatki bezpośrednio na internetowych stronach i udostępniać je innym. Włączenie funkcji Cortana ma dawać dostęp do najważniejszych opcji, choć tutaj trzeba przypomnieć, że Cortana jest dostępna tylko na wybranych rynkach.

Microsoft Edge

Inne nowości

Oczywiście w nowym systemie jest cała masa nowości, które będą mniej lub bardziej istotne dla różnych ludzi. Przykładowo pojawi się rozwiązanie Windows Hello - technologia biometrycznej autoryzacji dająca błyskawiczny dostęp do urządzenia. Dla innych istotna będzie funkcja Continuum, której zadaniem jest dostosowywanie działania aplikacji do aktualnego trybu pracy. Poniżej jeden z filmów mówiących o możliwościach związanych z tą funkcją. 

Dla różnych ludzi ważne mogą być takie pomniejsze nowości, jak zintegrowana aplikacja Xbox albo aplikacja towarzysząca dla telefonu. Nie bez znaczenia jest również to, że Windows 10 ma pracować z bardzo nowatorskim urządzeniem HoloLens. Trzeba przyznać, że w premierze Windowsa 10 da się wyjątkowo mocno odczuć smak rynkowych nowości.

Darmowa aktualizacja

Postępowy jest również sposób dystrybuowania systemu. Jest to pierwszy Windows dostarczony w postaci darmowej aktualizacji. Ta aktualizacja nie będzie darmowa dla wszystkich i nie zawsze. Będzie dostępna przez pierwszy rok po udostępnieniu Windowsa 10 i obejmie posiadaczy Windowsa 8/8.1 i Windowsa 7. Szczegóły w tekście pt. Windows 10 nie będzie darmowy. Tylko niektóre aktualizacje będą i też nie zawsze.

Niektórym ludziom naprawdę się wydaje, że Microsoft zdecydował się na wielkie wyrzeczenie, udostępniając darmową aktualizację. Należałoby jednak powiedzieć, że Microsoft dostosował swój model biznesowy do nowych realiów. Rewolucja mobilna sprawiła, że ludzie nie są uzależnieni od Windowsa tak jak kiedyś. Powszechność internetu zmieniła rolę systemu operacyjnego w konsumenckich rozwiązaniach IT. Z tego samego powodu firma Apple już w roku 2013 zdecydowała się na udostępnienie nowej wersji Mac OS X w postaci darmowej aktualizacji

Więc... sukces?

Ludowa internetowa mądrość głosi, że co druga wersja Windowsa jest kiepska. Windows 8 nie należał do systemów lubianych, więc "dziesiątka" powinna odnieść sukces. Pierwsze recenzje systemu są raczej pochlebne. Część recenzentów zwraca uwagę na te znajome elementy, część na te nowoczesne. Tym razem Microsoft chyba naprawdę dobrze połączył nowości z tym, czego zachowania wymagały ludzkie przyzwyczajenia. To niemałe osiągnięcie. 

Jak aktualizować?

Bezpłatne uaktualnienie Windows 10 możesz zarezerwować w aplikacji Get Windows 10. Aby znaleźć tę aplikację, kliknij małą ikonę Windows znajdującą się na prawym końcu paska zadań. Następnie kliknij pozycję Zarezerwuj bezpłatne uaktualnienie w oknie aplikacji. Wprowadź swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymać potwierdzenie rezerwacji. Potem wystarczy czekać. System Windows 10 zostanie pobrany, gdy tylko będzie dostępny.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy