Na Windows 10 trafią aplikacje tworzone dla Androida i iOS

30-04-2015, 08:25

Deweloperzy tworzący aplikacje dla Androida czy iOS będą mogli łatwiej udostępnić je użytkownikom Windows - ogłosił Microsoft przy okazji konferencji Build. To znacznie rozszerza pojęcie tego, jak Microsoft rozumie tzw. uniwersalne aplikacje.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wczoraj rozpoczęła się konferencja Bulid organizowana przez Microsoft. Jeszcze przed jej rozpoczęciem plotkowano o tym, że Microsoft może udostępnić możliwość uruchamiania aplikacji z Androida na Windowsie 10. Nie po raz pierwszy o czymś takim plotkowano i już wcześniej wiedzieliśmy, że Microsoft poważnie się nad tym zastanawiał. Wreszcie plotki się potwierdziły. 

Aplikacje z Androida i iOS na Windows 10

Wraz z Windowsem 10 firma Microsoft chce promować ideę tzw. uniwersalnej platformy aplikacji (Universal Windows Platform). Chodzi o to, by deweloperzy mogli tworzyć aplikacje działające na różnych urządzeniach z Windows 10, niezależnie od ich kształtu czy wielkości.

Wczoraj Microsoft dodatkowo ogłosił, że udostępni narzędzia dla programistów umożliwiających wykorzystanie wytworzonego już kodu w celu zintegrowania go z Universal Windows Platform i udostępnienia aplikacji przez Windows Store. Dla niektórych deweloperów może to oznaczać dotarcie do milionów nowych klientów. 

Udostępnione narzędzia dla deweloperów pozwolą na wykorzystanie kodu stron internetowych, a także kodu stworzonego z myślą o Win32, Androidzie (Java i C++) oraz iOS (Objective C).

Windows 10

Nie tylko przeniesienie, ale integracja

Przedstawiciel Microsoftu Terry Myerson udzielił dodatkowych wyjaśnień serwisowi The Verge. Proces przenoszenia aplikacji na Windows 10 nie będzie tak prosty jak kliknięcie kilku przycisków. Należałoby raczej powiedzieć, że przeniesienie aplikacji będzie możliwe bez dokonywania wielu zmian. Microsoft chce jednak czegoś więcej. Firmie zależałoby na korzystaniu przez deweloperów z dodatkowych funkcji jakie będzie dawał Windows 10. Aplikacje będzie można zintegrować np. z asystentem Cortana albo z Xbox Live czy kafelkami (a może nawet z hologramami). Ostatecznie więc aplikacje przeniesione na Windows 10 mogą mieć funkcje, jakich nie mają na Androidzie czy iOS. 

Sonda
Czy Microsoftowi uda się zrealizować ideę jednej, uniwersalnej platformy?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Jak wspomniano, Microsoft chce umożliwić także stronom internetowym zintegrowanie się z uniwersalną platformą aplikacji. W ten sposób operatorzy stron będą mogli zaistnieć w sklepach z aplikacjami. Nie będzie to może rozwiązanie tak dobre jak stworzenie natywnej aplikacji, niemniej znów będzie to rozszerzać katalog treści dostępnych w Windows Store. W dużym uproszeniu można powiedzieć, że Microsoft staje w kolejce po wszystko, co tylko ludzie zrobią z myślą o użytkownikach urządzeń mobilnych. 

Microsoft od wielu lat obiecywał wizję "jednego Windowsa". Ta wizja mimo zapowiedzi nie była realizowana, a chwilami Microsoft nawet się od niej oddalał. Gdy czytamy o Windowsie 10, realizacja tej idei wydaje się bliska jak nigdy. Wygląda to naprawdę obiecująco.

Na konferencji Build zaprezentowano także ciekawe nowości dotyczące HoloLens. Więcej w tekście pt. Microsoft: Holograficzne okulary HoloLens mogą rozwinąć internet przedmiotów - wideoSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.