Wikipedia: 2 mln dolarów od Google

18-02-2010, 08:00

Stojąca za Wikipedią fundacja Wikimedia otrzymała od Google grant w wysokości 2 mln USD. Jest to pierwszy datek, jaki kalifornijska firma przekazuje twórcom Wikipedii. Wygląda na to, że Wikimedia jest bliżej zebrania planowanych 10,6 mln USD w tym roku.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Otrzymane od Google pieniądze zostaną przeznaczone na kluczowe wydatki operacyjne Wikimedia Foundation, w tym inwestycje w infrastrukturę, która musi wytrzymywać coraz większy ruch. Fundusze zostaną też wykorzystane na uczynienie Wikipedii bardziej dostępną i łatwiejszą w użyciu.

- Wikipedia jest jednym z największych triumfów internetu – stwierdził współzałożyciel Google Sergey Brin. - To obszerne repozytorium treści generowanych przez użytkowników jest bezcenne dla każdego, kto jest online.

>>> Czytaj więcej o Wikipedii w DI

Założyciel Wikipedii Jimmy Wales dodał, że grant jest wspaniałym prezentem potwierdzającym przyjaźń i podobne cele Google i Wikimedia Foundation. Rzeczywiście obie organizacje pracują ze sobą nie od dziś. Ostatnio zaczęły współpracę nad tłumaczeniem treści Wikipedii na kluczowe języki. Narzędzia do tłumaczenia od Google wspierają bezpośrednie tłumaczenie i są wykorzystywane w pilotażowych projektach, w których biorą udział także osoby posługujące się językiem arabskim, hindi oraz suahili.

Datek w wysokości 2 mln USD z pewnością zbliży fundację Wikimedia do założonego celu, jakim jest zebranie 10,6 mln USD w roku obrachunkowym kończącym się w czerwcu. Cel jest ambitny bo w zeszłym roku Wikimedia zebrała "zaledwie" ponad 8 mln USD. Złożyło się na to 240 tys. osób, głównie przekazujących małe sumy.

Godne uwagi jest to, że przychody organizacji rosną szybko pomimo kryzysu (więcej na ten temat można znaleźć w sprawozdaniach finansowych Wikimedia Foundation).

Jak dotąd, nikt nie przekazał fundacji sumy większej niż 2 mln USD. Google może sobie jednak na to pozwolić. Cały ubiegły rok firma zamknęła zyskiem na poziomie 6,52 miliardów dolarów.

>>> Czytaj: Wikipedia szuka redaktorów i nie umieraSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.