Wikia zaoferuje naprawdę darmowy hosting

11-12-2006, 21:56

Jimmy Wales ogłosił, że jego komercyjna firma - Wikia - będzie udostępniać oprogramowanie i miejsce na serwerze całkowicie za darmo. Dodatkowo operator założonego serwisu będzie mógł zatrzymać cały dochód z reklam wyłącznie dla siebie.

Wikia to przedsiębiorstwo będące komercyjnym odpowiednikiem Wikipedii. Prowadzony przez firmę serwis Wikia.com umożliwia bezpłatne uruchamianie własnej strony wiki bazującej na oprogramowaniu MediaWiki. Istniejące już projekty wiki są poświęcone bardzo różnej tematyce, która jednak nie mieści sie w misji fundacji Wikimedia.

Wikia zarabia dzięki reklamom AdSense, które umieszczano na założonych serwisach wiki w prawym pasku zajmującym o szerokości 128 pikseli. Teraz cały zysk z tych reklam trafi do operatora strony. Wymagane będzie jedynie linkowanie do strony Wikia.com, która będzie generować dla firmy Wikia zysk z reklam.

Darmowa usługa hostingu została nazwana mianem OpenServing. Więcej informacji o tej usłudze możemy znaleźć na specjalnej witrynie, która działa w oparciu o prostą wersję oprogramowania MediaWiki, stworzoną przez firmę ArmchairGM.com. Wales zapowiedział, że z czasem użytkownicy usługi OpenServing będą mogli korzystać z różnych otwartych aplikacji do tworzenia własnych serwisów, takich jak WordPress oraz Drupal.

Jimmy Wales jest zdania, że oferowanie w pełni darmowego hostingu jest dziś możliwe dzięki malejącym kosztom sprzętu komputerowego i dostępu do Sieci.

Co ciekawe, w zeszłym tygodniu firma Amazon.com zainwestowała w firmę Wikia. Szczegóły porozumienia nie zostały ujawnione, ale wiadomo, że gigant internetowego handlu jest zainteresowany stworzeniem w Sieci takich miejsc, które umożliwią jego klientom wymianę informacji na temat różnego rodzaju towarów.

Komentatorzy domyślają się, że obecna oferta Wikii to następstwo porozumienia z Amazon.com. Jimmy Wales powiedział jednak, że OpenServing nie ma nic wspólnego z tą umową.

Następny artykuł » zamknij

E-mail z obrazem i dźwiękiem

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag WordPresstag Drupal
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy