Widać pierwsze jaskółki kampanii wyborczej

komunikat prasowy 30-07-2011, 13:02

Kampania w mediach zaczyna być już dostrzegalna. Prasa zachowuje się w coraz większym stopniu typowo dla okresu przedwyborczego. W czerwcu po raz drugi z rzędu zwiększyła się liczba publikacji o partiach politycznych i ich liderach – wynika z badania „Scena Polityczna” wydanego przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

W stosunku do maja liczba tekstów dotyczących spraw politycznych zwiększyła się o 10 proc. Do przekazu medialnego z pełni kampanii brakuje jeszcze wiele, ale trend zaczyna być odczuwalny.

Odsetek publikacji o wydźwięku negatywnym na temat liderów partii politycznych w dziennikach ogólnopolskich

Odsetek publikacji o wydźwięku negatywnym na temat liderów partii politycznych w dziennikach ogólnopolskich
w okresie od września 2010 do czerwca 2011

Dla porównania – w listopadzie 2010 roku, miesiącu poprzedzającym wybory samorządowe, liczba publikacji dotyczących polityki była wyższa jeszcze o 74 proc. W ubiegłym miesiącu wzrost odnotowały PiS, SLD, PSL i PJN. Niewielki spadek dotknął tylko PO. Ciągle najbardziej medialną partią polityczną w Polsce jest Prawo i Sprawiedliwość, o którym w czerwcu ukazało się w prasie 3,8 tys. tekstów. Wynik Platformy Obywatelskiej oscyluje w granicach 2,8 tys. artykułów. Dalej uplasowały się SLD (2,2 tys.), PSL (1,2 tys.) i PJN (0,9 tys.). To ostatnie ugrupowanie zaliczyło aż 67-proc. wzrost, którego przyczyną były zmiany w kierownictwie partii oraz przejście Joanny Kluzik-Rostkowskiej do PO.

Wśród liderów politycznych największym zainteresowaniem cieszył się premier Donald Tusk, o którym ukazało się tylko o 3 proc. artykułów mniej aniżeli w maju. Za nim uplasował się Jarosław Kaczyński. Prezes PiS-u zanotował największy wzrost ilościowy publikacji względem poprzedniego miesiąca (+22 proc.), po rekordowym 43-proc. spadku w maju. Na trzecim miejscu znalazł się Waldemar Pawlak, który okazał się bardziej medialny od Grzegorza Napieralskiego i Pawła Kowala.

Najbardziej krytykowanym w głównych dziennikach ogólnopolskich liderem politycznym był Jarosław Kaczyński. Aż 44 proc. artykułów na jego temat miało wydźwięk negatywny. Drugie miejsce w tej klasyfikacji w czerwcu zajął Grzegorz Napieralski (37 proc.), który po raz pierwszy wyprzedził Donalda Tuska (31 proc.). Najwięcej negatywnie zabarwionych tekstów o Kaczyńskim ukazało się w „Rzeczpospolitej” i „Gazecie Wyborczej”. Napieralskiego krytykował zwłaszcza „Fakt”, natomiast premiera – prócz „Naszego Dziennika” – „Super Express”.

>> Czytaj także: Sztaby wyborcze postawią na innowacje?

Badanie „Scena Polityczna” realizowane jest na podstawie monitoringu 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej. Od września 2010 roku PRESS-SERVICE Monitoring Mediów co miesiąc publikuje raport zawierający wyniki aktywności prasy w sferze politycznej. Najnowsze wydanie dotyczy materiałów, jakie ukazały się od 1 do 30 czerwca 2011 roku. Z kolei wydźwięk informacji na temat liderów politycznych badany jest na podstawie publikacji z ośmiu największych dzienników ogólnopolskich („Dziennik Gazeta Prawna”, „Fakt”, „Gazeta Wyborcza”, „Metro”, „Nasz Dziennik”, „Polska the Times”, „Rzeczpospolita” i „Super Express”).


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031