Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zaprezentowany kilkanaście miesięcy temu format obrazów od Google'a, który do tej pory konkurował głównie z JPEG, wzbogaca się o nowe funkcje.

robot sprzątający

reklama


Google poinformował na swoim blogu, że WebP, udostępniony po raz pierwszy we wrześniu 2010 roku, wkrótce będzie mógł konkurować nie tylko z JPEG, ale również formatem PNG wykorzystywanym do zapisu obrazów w lepszej jakości.

Czytaj także: Pół miliarda dolarów dla Wikipedii od współtwórcy Google'a

Wyszukiwarkowy gigant chwali się, że WebP może obecnie skompresować grafikę od 22% do 34% lepiej niż popularny JPEG. W ubiegłym miesiącu WebP wzbogaciło się o obsługę animacji, profili ICC, a także wsparcie dla metadanych XMP.

Teraz natomiast internauci będą mogli skorzystać z bezstratnej kompresji grafik, a także obsługi przezroczystości (kanału alfa). Google zapewnia, że grafiki WebP mogą być wykorzystywane do zapisywania obrazów w wysokiej jakości, które będą zajmowały znacznie mniej miejsca niż konkurencyjne PNG.

Według wyliczeń pracowników wyszukiwarkowego giganta dzięki zapisowi do WebP zwykle można zredukować wielkość pliku PNG aż o 45%, zachowując przy tym jego wysoką jakość. Bezstratny zapis ma przy tym zwiększać rozmiar pliku z grafiką tylko o 22% w stosunku do utworzonego ze stratną kompresją (jakość 90).

Mniejszy rozmiar pliku oznacza szybsze ładowanie się stron internetowych, co dla Google'a ma nieocenioną wartość. Jak niedawno zapewniała Marissa Mayer, im sprawniej działają strony internetowe, tym chętniej ludzie korzystają z sieci, a przy okazji również z przeglądarki Google.

Czytaj także: NASA wyjątkowo szybko zdobywa fanów na Google+


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Google