Ważne zmiany dla klientów banków w 2017 roku

Michał Kisiel 21-12-2016, 09:00

Podwyższenie wymaganego wkładu własnego w kredytach hipotecznych, ułatwienia w przenoszeniu rachunków i wprowadzenie podstawowego rachunku płatniczego – to niektóre ze zmian, które w 2017 roku dotkną klientów banków.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W ostatnich dniach Prezydent podpisał ustawę nowelizującą ustawę o usługach płatniczych, co oznacza, że większość jej zapisów wejdzie w życie w lutym 2017 r. Jednym z najważniejszych elementów nowego prawa jest wprowadzenie podstawowego rachunku płatniczego – idei przewidzianej w unijnej dyrektywie PAD.

Jeśli nie posiadamy konta w żadnym z banków lub SKOK-ów, będziemy mieli prawo założenia uproszczonego i bezpłatnego rachunku. Taki produkt będą musiały zaoferować wszystkie podmioty świadczące usługę rachunku płatniczego. Podstawowe konto pozwoli na dokonywanie wpłat i wypłat, korzystanie z bankomatów, dokonywanie przelewów i ustanawianie polecenia zapłaty. Pięć pierwszych operacji w miesiącu ma być bezpłatnych.

Podstawowe konto nie będzie miało wszystkich funkcji znanych posiadaczom rozbudowanych pakietów ROR. Zabraknie np. usług kredytowych. Dla osób, które zechcą bezgotówkowo zarządzać swoim budżetem i nie mają wygórowanych wymagań może to być jednak interesująca i opłacalna opcja.

Przeczytaj:

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Zanim zaciągniesz kredyt lub weźmiesz pożyczkę, dowiedz się, co warto brać a czego nie. W tej książce dostaniesz praktyczną wiedzę o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu. Szczegółowa recepta na to, jak mądrze zarządzać pieniędzmi, uniknąć pułapek zastawianych przez instytucje finansowe oraz skutecznie zaplanować swoją emeryturę. Ta książka to realna inwestycja, która na pewno zwróci się wielokrotnie po jej przeczytaniu i wdrożeniu w życie. Polecamy!*

W przyszłym roku zmienią się także wymogi dotyczące wysokości wkładu własnego w kredycie hipotecznym, a w życie być może wejdzie dopracowywana właśnie ustawa poświęcona tego typu produktom. Nowe regulacje przewidują kilka rozwiązań, które mają poprawić sytuację kredytobiorców, m.in. ograniczenie okresu, w którym można pobierać opłatę za wcześniejszą spłatę (lub nadpłatę) kredytu i zobowiązanie banków do restrukturyzacji zadłużenia, gdy klient opóźnia się ze spłatą.

Kredytobiorca będzie miał 6 miesięcy na sprzedaż nieruchomości, a jeśli kwota uzyskana ze sprzedaży nie pozwoli na pokrycie zadłużenia, pozostałą część rozłoży się na raty. Ustawa dotyczyć będzie także pośredników. Ich klienci będą mieli prawo wiedzieć, jak wysoką prowizję otrzymuje doradca polecający kredyty.

W 2017 roku światło dzienne mogą ujrzeć także ustawy, które nadal nie zyskały ostatecznego kształtu. Wśród „znaków zapytania” wymienić można prawo regulujące zwrot spreadów od kredytów frankowych czy proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości przepisy ograniczające dopuszczalną wysokość kosztów kredytów i pożyczek.

Autor: Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

 

--
*  Linki afiliacyjne. Kupując książki poprzez te linki wspierasz funkcjonowanie redakcji Dziennika Internautów.


Źródło: Bankier.pl


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag ustawytag bankowośćtag Bankier.pltag banki
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.