Ważne pytania przed Świętem Zmarłych

31-10-2009, 12:21

1 listopada skłania do refleksji nad doczesnym życiem, przypomina o ludzkiej śmiertelności. Firma GG Network w ramach projektu GG Opinion Detector podjęła próbę ustalenia, czy osoby wierzące w nieśmiertelność duszy mniej boją się śmierci niż osoby niewierzące.

Wyniki badań GG NetworkWyniki przeprowadzonego sondażu wskazują, że wiara w nieśmiertelność duszy jest silna wśród badanych - prawie połowa respondentów wybrała odpowiedzi powyżej środka skali (48%) w porównaniu do 35% poniżej. Natomiast odpowiadając na pytanie o lęk przed śmiercią, ankietowani podzieli się niemal po równo. Powyżej średniej zaznaczyło 40% badanych, a poniżej 39%.

Chcąc sprawdzić, czy wiara w życie pozagrobowe obniża lęk przed śmiercią, firma GG Network przeprowadziła dodatkowe analizy. Wbrew oczekiwaniom nie stwierdzono takiej zależności. Okazało się, że osoby wierzące w nieśmiertelność duszy równie mocno boją się śmierci, jak osoby niewierzące.

- Świadomość śmierci to chyba jeden z najtrudniejszych faktów, z jakim musi poradzić sobie każdy człowiek. Nieuchronnie prowadzi do pytań, po co żyć i jaki życie ma sens. Wyniki sondażu GG Network są zaskakujące - komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

- Co więcej, inne badania, z którymi się zetknąłem, prowadzone przez psychologów metodą eksperymentalną, wskazują, że ludzie, u których wzbudzono lęk przed śmiercią, prosząc ich o napisanie krótkiego eseju na temat śmierci, stają się bardziej chciwi i zorientowani na zaspokajanie materialnych potrzeb - dodaje psycholog.

***

Badanie zostało zrealizowane na panelu internautów GG Network S.A. w ramach projektu GG Opinion Detector. Próba N=487 osób, losowo-kwotowa, reprezentatywna dla internautów ze względu na wiek, płeć, wykształcenie i wielkość miejscowości zamieszkania.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wiaratag GG Networktag badaniatag ankietytag śmierć
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930