Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W największych firmach Linuksa jest więcej. Potrzeba ludzi, którzy go znają!

28-03-2013, 13:47

80% dużych firm planuje inwestycje związane z Linuksem, a szczególnie chętnie Linux stosowany jest do wsparcia usług chmurowych - wynika z raportu Linux Foundation. Jeśli coś może przeszkodzić we wzroście, to niedobór specjalistów od otwartego systemu, którzy będą coraz bardziej potrzebni.

Raporty wydawane przez Linux Foundation, bazujące na sondażach przeprowadzanych wśród firm, już trzeci rok z rzędu mówią o rosnącym zapotrzebowaniu na Linuksa w dużych firmach. Najnowszy raport na ten temat nosi tytuł 2013 Enterprise End User Report.

Linux w chmurze i do nowych zastosowań

Z badań Fundacji wynika, że 80% badanych firm planuje w ciągu najbliższych pięciu lat zwiększenie liczby serwerów z Linuksem, podczas gdy tylko 20% firm planuje zwiększenie liczby serwerów z Windowsem. Deklarowane przez firmy powody takich decyzji są takie same jak w zeszłym roku - Linux jest ich zdaniem bardziej zaawansowany technicznie, tańszy i bezpieczniejszy.

Raport pokazuje też, że 76% firm wykorzystuje Linuksa do nowych zastosowań. Jest to po prostu ulubiony "eksperymentalny" system dużych przedsiębiorstw. Do 40% wzrósł odsetek przedsiębiorstw, które prowadziły w roku 2012 migracje z Windowsa na Linuksa. W roku 2011 i 2010 ten odsetek wynosił odpowiednio 39% i 31%. 

zdjęcie
fot. Andrew Hitchcock (lic. CC BY 2.0)

Linux jest też chętnie stosowany do wspierania rozwiązań chmurowych. 74% ankietowanych zadeklarowało utrzymywanie chmury z Linuksem lub zwiększanie inwestycji w tym obszarze. Rośnie też odsetek firm, które stosują Linuksa w zadaniach o szczególnym znaczeniu dla przedsiębiorstwa.

Potrzeba linuksowych talentów

Czynniki napędzające wzrost Linuksa to według ankietowanych: zestaw funkcji systemu (75%), całkowity koszt użytkownika (71%) oraz bezpieczeństwo (69%).

Sonda
Która z zalet Linuksa jest Twoim zdaniem najważniejsza?
  • zestaw funkcji
  • koszty użytkownia
  • elastyczność
  • bezpieczeństwo
wyniki  komentarze

Hamulcem wzrostu okazuje się brak personelu. Firmy rzadziej narzekają na takie problemy, jak brak sterowników, funkcji czy niedobór interoperacyjności. Teraz 11% firm obawia się o to, czy na rynku nie zabraknie odpowiedniej liczby utalentowanych pracowników, którzy znają Linuksa.

Czytaj także: Chiny tworzą narodowego Linuksa, nie tylko dla urzędów


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:




fot. Freepik