iPhone to najbardziej narażony na ataki smartfon?

28-03-2013, 12:42

Smartfon firmy Apple jest zdecydowanie najbardziej podatny na ataki związane z lukami w oprogramowaniu - wynika z analizy firmy SourceFire. Czemu tak jest?

Aż 81% wszystkich znanych luk w smartfonach dotyczy systemu iOS znanego z iPhone'a. Na pierwszy rzut oka może to dziwić, bo znacznie popularniejszemu Androidowi przypadło tylko 9%.

iPhone

Po co atakować?

Firma SourceFire, która przyjrzała się niedoskonałościom w oprogramowaniu nowoczesnych smartfonów, nie ma wątpliwości co do tego, czemu cyberprzestępcy najchętniej wypatrują luk właśnie w urządzeniu firmy Apple, a nie konkurentów. Kluczowym czynnikiem jest oczywiście ogromna popularność kalifornijskiego smartfona. Uwzględniając tylko na ten jeden parametr, można byłoby oczekiwać, że liczba odnalezionych wrażliwości Androida powinna być jeszcze większa - a tak nie jest.

Sonda
Instalujesz na swoim smartfonie mało znane programy?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Największa liczba wykorzystywanych w iOS luk jest w pewnym sensie dobrą informacją. Oznacza, że cyberprzestępcy muszą się uciekać do tego typu metod, by zdobyć dane z telefonów użytkowników. W sklepie Apple Store stosunkowo trudno umieścić złośliwe oprogramowanie, a aplikacji nie zainstalujemy ze zwyczajnych plików umieszczonych na telefonie.

W przypadku Androida cyberprzestępcy nie muszą się wysilać aż tak, by szukać luk w systemie. Google Play, choć stara się filtrować złośliwe narzędzia, bardzo często nie radzi sobie nawet z oczywistymi wirusami. Użytkownicy mają również możliwość łatwego wgrywania aplikacji z plików APK, które mogą ręcznie umieścić na telefonie bądź pobrać przez przeglądarkę. Choć więc iOS ma sporą liczbę odnalezionych luk, użytkownicy Androida również nie mają przesadnych powodów do radości.


Źródło: ZDNet
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031