Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Bardzo szybki wzrost kosztów opieki medycznej stanowi poważne zagrożenie dla finansów wielu państw, a także dla dostępności usług. Czy technologie informacyjne są lekarstwem? W Budapeszcie poszukają odpowiedzi.

Z informacji przedstawionych przez rząd Hiszpanii wynika, że pracownicy tamtejszej służby zdrowia przeznaczają od 30 do 50 procent swojego czasu na czynności administracyjne, zamiast zajmować się leczeniem pacjentów. Koszty kadrowe stanowią dzisiaj w Unii Europejskiej od 50 do nawet 70 procent wydatków na służbę zdrowia. Wskaźnik ten będzie zapewne w czasem rósł, czego powodem będzie zwiększająca się populacja osób starszych, wymagających opieki. W 2025 roku ma być ich już ponad 30 procent, co będzie ogromny wyzwaniem, przede wszystkim finansowym, dla wielu europejskich rządów.

>> Czytaj także: E-mail zastąpi wizytę u lekarza

Już teraz wydatki na służbę zdrowia w wielu państwach rosną szybciej niż wzrost gospodarczy, co w długiej perspektywie podważyć może podstawy finansowe krajów. Dokonywanie reform w tej dziedzinie jest niezwykle trudne, gdyż wiązać się to nie powinno ze zmniejszeniem dostępności lekarzy i procedur medycznych dla ludności. Holenderskie firmy ubezpieczeniowe oraz Agencja ds. Analiz Polityki Publicznej są zdania, że roczna składka zdrowotna powinna w ciągu najbliższych czterech lat wzrosnąć o 300 euro na osobę. Powodem tego mają być rosnące w tempie 4 procent rocznie wydatki, przy 1,25 procenta wzrostu gospodarczego.

Odpowiedzią na wyzwania, przed którymi stoją już rządy wielu państw, są technologie informacyjne. Podczas eHealth Week, który w dniach 10-12 maja odbędzie się w Budapeszcie, dyskusja toczyć się będzie głównie wokół możliwości szerszego zastosowania najnowszych technologii IT w medycynie celem ograniczenia kosztów i jednoczesnego zapewnienia usług na jak najwyższym poziomie.

Sonda
Czy dzięki technologiom IT uda się ograniczyć koszty i poprawić jakość służby zdrowia?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

O tym, że oszczędności mogą być ogromne, niech świadczy studium przypadku przeprowadzone przez Asklepios Hospital Group w Niemczech. Dzięki wykorzystaniu rozwiązań z obszaru e-zdrowia udało się uzyskać oszczędności na poziomie 36,7 proc. Uwe Pöttgen, dyrektor działu informatycznego w Asklepios, będzie jednym z prelegentów.

>> Czytaj także: UE: E-zdrowie razem z Amerykanami

W spotkaniach w węgierskiej stolicy udział wezmą przedstawiciele wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, najliczniej reprezentowane będą Niemcy oraz państwa skandynawskie, przodujące zresztą we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań.

O konieczności niezwłocznych działań przekonana jest także Komisja Europejska. Neelie Kroes, unijna komisarz ds. agendy cyfrowej, jest zdania, że potrzebne są radykalne przeobrażenia systemu ochrony zdrowia. Jeśli one nie nastąpią, systemowi grozić może rozpad.

>> Czytaj więcej o e-zdrowiu


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komisja Europejska