Visa i MasterCard odetną wpłaty dla piratów

redakcja 07-03-2011, 08:33

Na wschodzie wciąż działają "pirackie" strony oferujące tanią cyfrową muzykę. Aby się z nimi uporać, nie trzeba zmiany prawa czy międzynarodowych nacisków. Przemysł muzyczny woli współpracować z policją i firmami MasterCard oraz Visa, aby wstrzymać dopływ gotówki do operatorów pirackich stron.

W roku 2007 zamknięto serwis AllOfmp3.com, który bardzo tanio sprzedawał cyfrową muzykę. Operatorzy AllOfmp3 nie przejmowali się opłatami licencyjnymi i dlatego mogli oferować atrakcyjne ceny. Do zamknięcia serwisu doszło w wyniku nacisków ze strony USA, gdy Rosja chciała wejść do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Z opublikowanej przez amerykańską administrację The Notorius Markets List wynika, że klony AllOfmp3.com nadal są problemem. Działają one m.in. w Rosji i na Ukrainie. W ubiegłym tygodniu na problem ten zwróciła uwagę Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego (IFPI), która ogłosiła również nowy sposób na eliminację problemu.

>>> Czytaj: Zastawią pułapki na internautów wymieniających się plikami

IFPI ma współpracować z londyńską policją oraz firmami MasterCard i Visa. Najpierw pracownicy IFPI będą dostarczać dowody naruszeń do Dyrekcji Przestępczości Gospodarczej londyńskiej policji. Po zweryfikowaniu dowodów stróże prawa powiadomią MasterCard i Visa, które z kolei będą wymagały przedstawienia dowodu na prowadzenie legalnej sprzedaży i ewentualnie wstrzymają świadczenie usług dla sprzedawcy. IFPI przekazała już policji informacje dotyczące 24 pirackich stron.

IFPI informuje, że "antypiraccy eksperci ze strony przemysłu sporządzili procedury najlepszych praktyk dla MasterCard i Visa do rozprowadzenia ich wewnętrznie oraz dla banków, które korzystają z ich usług, co ma pomóc w identyfikowaniu stron dokonujących naruszeń". Ciekawie byłoby zobaczyć ten dokument.

Gorzej niż w COICA

Wszystkie strony nowego porozumienia zapewniają, że będą działać efektywnie. Można mieć co do tego wątpliwości. W przeszłości Visa i MasterCard wstrzymywały usługi dla AllOfmp3, ale dopiero międzynarodowe naciski spowodowały zamknięcie tego serwisu.

Są jeszcze wątpliwości innego rodzaju. Trzy organizacje (IFPI, Visa, MasterCard) chcą decydować o tym, kto może prowadzić handel z wykorzystaniem płatności kartą. Opracowana przez nie procedura nie przewiduje żadnej kontroli ze strony sądu.

Matthew Lasar z serwisu Ars Technica zwraca uwagę na to, że kontrolę sądową w podobnych działaniach przewiduje nawet proponowana w USA (i bardzo kontrowersyjna) ustawa COICA. To może uświadamiać, jak wielka jest moc "samoregulacji" czy też "współpracy". Nie jest ona mniej skuteczna od stanowienia drakońskiego prawa (zob. Samoregulacja - inny sposób na cenzurę internetu).

Sam pomysł odcinania piratów od źródeł przychodu nie jest nowy i dotyczy nie tylko płatności. W ubiegłym roku amerykański przemysł muzyczny zabrał się za atakowanie dostawców reklam dla "pirackich" stron.

>>> Czytaj: Twórcy gier mniej przejęci piractwem?


Źródło: IFPI
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930