Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Opublikowana przez amerykańską administrację The Notorius Markets List zawiera serwisy internetowe oraz rzeczywiste miejsca, gdzie dochodzi do największej liczby naruszeń własności intelektualnej czy też handlu podróbkami.

robot sprzątający

reklama


Przedstawiciel ds. Handlu Stanów Zjednoczonych opublikował 28 lutego listę serwisów internetowych, a także fizycznych lokalizacji, gdzie dochodzi do największej ilości naruszeń praw autorskich (w przypadku tych pierwszych) oraz handlu podróbkami (przede wszystkim w tych drugich). Podkreślił on, że The Notorius Markets List nie zawiera ani analizy systemu ochrony własności intelektualnej dokonanej przez rząd Stanów Zjednoczonych, ani też dowodów na łamanie prawa.

>> Czytaj także: Czy wciąż dzielimy się muzyką?

Wskazane na liście miejsca tak on-line, jak i off-line, nie są wielkim zaskoczeniem. Wśród serwisów oferujących nielegalną sprzedaż muzyki wymienia się klony rosyjskiego Allofmp3 (ten został zamknięty w roku 2007). Baidu, czołowa chińska wyszukiwarka, ma być odpowiedzialna za tzw. "głębokie linkowanie" do materiałów naruszających prawa autorskie. Problem jest tym poważniejszy, że jest ona najczęściej odwiedzaną stroną w Chinach oraz jedną z dziesięciu na świecie.

Podobnie rzecz się ma z Taobao, chińską platformą aukcyjną. Amerykanie zauważają znaczący postęp w zakresie walki z handlem podróbkami, podkreślają jednak, że wciąż bardzo dużo pozostaje do zrobienia. Serwis mieści się w pierwszej piątce najczęściej odwiedzanych w Państwie Środka.

Sonda
Korzystasz z któregokolwiek z wymienionych serwisów?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Wśród serwisów indeksujących torrenty wskazano The Pirate Bay, isoHunt, Btjunkie, Kickasstorrents, a także torrentz.com. Z kolei na liście trackerów znalazły się Rutracker, Demonoid, Publicbt, openbittorrent oraz zamunda. Pierwsze dwa oraz ostatni zlokalizowane są w naszej części Europy. Co ciekawe, wymieniony został także ВКонтакте (vkontakte) - rosyjski serwis społecznościowy, lider lokalnego rynku.

>> Czytaj także: isoHunt: pozew o miliony z ciekawostką w tle

Lista zawiera także spis bazarów, gdzie handluje się podróbkami towarów. Wszystkie wskazane lokalizacje znajdują się w krajach rozwijających się - w Ekwadorze, Chinach, Paragwaju, Indonezji, Argentynie, Hong Kongu, Indiach, Rosji, Kolumbii, Tajlandii, Meksyku i Pakistanie oraz na Ukrainie i Filipinach.

Podkreślono, że lista w żaden sposób nie obejmuje wszystkich tego typu miejsc, a jedynie wskazuje takie, gdzie problem jest największy. Raczej nie oczekuje się, by jej opublikowanie wpłynęło na działalność któregokolwiek z wymienionych miejsc, zwłaszcza że większość z nich (szczególnie te internetowe) są przygotowane na ewentualne potyczki prawne.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: USTR