Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

VAT: sprawdź, czy klasyfikacja jest ta sama

04-01-2011, 18:31

Noworoczne zmiany stawek VAT mają swoje następstwa w postaci PKWiU z 2008 r. oraz Klasyfikacji Środków Trwałych, które ePodatnik.pl przybliża internautom.

Serwis ePodatnik.pl uruchomił dwie nowe bezpłatne usługi. Internautom udostępniono najnowszą Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r. powiązaną z nowymi stawkami VAT z roku 2011 oraz nową Klasyfikację Środków Trwałych, powiązaną ze stawkami amortyzacji zgodnie z ustawami o podatku dochodowym.

>> Czytaj też: VAT w górę, ceny w górę

Wprowadzenie do prawa podatkowego z dniem 1 stycznia 2011 r. Polskiej Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 2008 r. jest związane ze zmianą stawek VAT, które w tym roku są przyporządkowane grupowaniom PKWiU 2008, podczas gdy do grudnia ubiegłego roku były przyporządkowane grupowaniom PKWiU 1997.

Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT) została udostępniona przez serwis w dniu, w którym została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Dzięki temu polscy podatnicy mają dostęp do nowej klasyfikacji, która nie widnieje jeszcze na oficjalnej stronie GUS-u.

- Choć GUS deklaruje co do zasady brak zmian w klasyfikowaniu majątku do poszczególnych grupowań, to w nowym KŚT zmieniły się nie tylko nazwy grupowań, są również drobne zmiany co do ich zakresu. Stąd też każdy podatnik powinien sprawdzić, czy aby na pewno jego środek trwały jest klasyfikowany tak samo, jak w roku ubiegłym – tłumaczy Artur M. Brzeziński, redaktor naczelny ePodatnik.pl.

>> Czytaj też: Sklepy internetowe zwracają cło i VAT

Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług udostępniono wraz z oficjalnymi przejściówkami GUS PKWiU 1997 – PKWiU 2004 – PKWiU 2008, dzięki czemu każdy podatnik będzie mógł spróbować zamienić dotychczas stosowany kod na nowy, od którego zależeć będzie stawka VAT w roku 2011 i w latach następnych.

- Z początkiem roku udostępniliśmy naszym użytkownikom również bezpłatne formularze w Excelu: rozbudowany kalkulator zaliczek PIT na rok 2011, rozliczający 18 wariantów opodatkowania działalności gospodarczej i wynajmu oraz optymalizujący odliczenia ZUS, listę płac na rok 2011, z podsumowaniem przelewów do ZUS i US oraz fakturę na rok 2011, zawierającą nowe stawki VAT oraz stawki stosowane w okresie przejściowym – dodaje Artur M. Brzeziński.

Dokumenty:

PKWiU + VAT 2011

KŚT 2011 +%


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *