Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Uwaga na świąteczne e-kartki z niespodzianką

21-12-2010, 19:51

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i znowu nasze skrzynki pocztowe wypełniają się elektronicznymi kartkami. W powszechnym nastroju świątecznego rozprężenia nietrudno zapomnieć o tym, iż jest to okres prawdziwych żniw także dla cyberprzestępców. Nie ma wątpliwości, że podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku wykorzystają oni świąteczny nastrój, rozsyłając e-kartki będące kamuflażem dla złośliwego kodu.

robot sprzątający

reklama


Roger Thompson, AVG Technologies– Najgroźniejszymi spośród ataków, na które narażeni będziemy podczas świąt Bożego Narodzenia, będą te oparte na socjotechnice. Cyberprzestępcy zrobią, co w ich mocy, by skłonić nas do kliknięcia w zainfekowany link czy ujawnienia poufnych danych dostępowych. Atmosfera świąt sprzyja uśpieniu naszej czujności, a cyberprzestępcy wiedzą, jak tę sytuację wykorzystać. E-kartki są dla nich idealnym narzędziem, gdyż większość z nas nie domyśla się, że za życzeniami może kryć się zagrożenie – tłumaczy Roger Thompson, główny dyrektor ds. badań w AVG Technologies.

Jak bezpiecznie cieszyć się e-życzeniami?

  1. Zgodnie z zasadą, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie pochodzenia elektronicznej kartki – usuń ją.

  2. Zastanów się, zanim otworzysz załącznik. Najbardziej godnymi zaufania są te elektroniczne kartki, które pochodzą od Twoich znajomych. Wiadomości od osób, których nie znasz, bezpieczniej jest przenieść do kosza.

  3. Zawsze miej zainstalowane oprogramowanie antywirusowe. Ważne, by blokowało ono niebezpieczne strony, instalację adware oraz innych złośliwych programów. Istotna jest także funkcja skanowania załączników. Oprogramowanie tego typu nie musi być płatne, w internecie dostępne są darmowe programy, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo.

  4. Choć większość fałszywych kartek elektronicznych wygląda wiarygodnie, jest kilka elementów, które mogą zdradzić kryjące się za nimi zagrożenie, np. literówki w nazwach i imionach, zamaskowane dane nadawcy (typu „Twój kolega” albo „Przyjaciółka”) oraz podejrzanie wyglądające adresy stron WWW.

  5. Zawsze czytaj drobny druczek – nigdy nie zgadzaj się na żadne warunki, zanim nie zapoznasz się z ich treścią. Pomoże Ci to uniknąć sytuacji, w której zezwolisz oszustowi wysłać groźny e-mail do wszystkich osób z Twojej listy kontaktowej.

>> Czytaj także: Nie daj się nabrać na świąteczne życzenia


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Wyłudzają na cyfryzację

Źródło: AVG Technologies