Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Urządzenia mobilne są coraz częstszym narzędziem przeciętnego zjadacza chleba. Smartfony, tablety, netbooki oraz oczywiście laptopy to codzienność każdego z nas. Te ostatnie coraz częściej ulegają różnego rodzaju awariom ze względu na wiele czynników, również tych ludzkich. Ludzie bowiem pragną coraz lepszego sprzętu, coraz mniejszych urządzeń, a producenci robią co mogą by zaspokoić potrzeby. Montowane są coraz mocniejsze podzespoły, które bardzo często odmawiają posłuszeństwa. Co jest tego przyczyną? Jak temu zaradzić? Zapraszam do dalszej części artykułu.

Typowe usterki laptopów bardzo często związane są ze złą eksploatacją.

 

1. Niewydajny układ chłodzenia 

Przegrzewanie się komputerów, a w szczególności laptopów to częsty efekt złego eksploatowania urządzenia. Większość użytkowników laptopów nauczona jest korzystania z nich w sposób niechlujny, jednocześnie zapominając, że laptop to niezwykle czułe urządzenie.

Do najczęstszych grzechów użytkowników laptopów należy przede wszystkim trzymanie włączonego urządzenia na kolanach, kocach, obrusach i innych materiałach charakteryzujących się dużym pyleniem. Spora zawartość wspomnianych materiałów dostaje się do wentylatora skutecznie go zanieczyszczając. Skutkiem tego jest częste przegrzewanie oraz nieustanne działanie wspomnianego wentylatora. Dłuższa praca na podwyższonych obrotach może spowodować uszkodzenie płyty głównej.

 

2. Zalanie

Pierwsze czynności jakie należy wykonać po zapalaniu laptopa to: 

1. odłączenie zasilania

2. wyjęcie baterii

3. zaniesienie laptopa do dobrego serwisu komputerowego

 

Niestety, w przypadku zalania komputera lepiej nie kombinować samemu, tylko zanieść urządzenie firmie, dla której serwis i naprawa laptopów jest codziennością. Prawdopodobnie więcej można stracić usiłując włączać komputer bez pewności czy uruchomi się on poprawnie. Może zdarzyć się tak, że komputer uruchomi się tylko na chwilę by za chwilę wyłączyć się na wieczność.

 

3. Uszkodzenia dysku twardego 

Dyski twarde należą do najczulszych miejsc w laptopie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że nawet mocniejsze zamknięcie pokrywy laptopa może spowodować uszkodzenie powierzchni magnetycznej na talerzu. Efektem tego jest uszkodzenie dysku, z którego odzyskanie danych staje się bardzo utrudnione. W tym momencie warto pamiętać o tym by systematycznie tworzyć kopie zapasowe danych znajdujących się na dysku. Pomocne w takich sytuacjach stają się pendrive'y oraz płyty cd/dvd.

 

4. Uszkodzenie matrycy

Trudno powiedzieć, który z elementów laptopa jest bardziej podatny na uszkodzenia – dysk twardy czy może matryca? Często na różnego rodzaju aukcjach internetowych widzimy laptopy na sprzedaż z uszkodzoną matrycą. Niestety, z reguły matryce laptopów charakteryzują się bardzo niską trwałością. Tak naprawdę nie znamy dnia ani godziny kiedy po prostu ujrzymy niechciany pas wypalonych pikseli na ekranie. Choćbyśmy obchodzili się z laptopem jak z jajkiem, matryce czasami po prostu się psują i bardzo często nie mamy wpływu na uszkodzenia. Jeśli nie mamy gwarancji na urządzenie nie pozostaje nam nic innego jak po prostu wymiana matrycy. Przykładowe ceny wymiany matrycy można znaleźć tutaj.

 

Podsumowanie

Jeśli zależy Ci na utrzymaniu laptopa w jak najlepszej kondycji powinieneś trzymać się wyżej wymienionych wskazówek. Niestety urządzenia, które dostarczają nam producenci nie są niezawodne i często psują się niezależnie od tego w jaki sposób posługujemy się nimi.

 

Artykuł dostarczony przez poznański serwis komputerów i laptopów NVX GROUP.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *