Uniwersytet Śląski w chmurze

12-07-2011, 14:03

Uniwersytet Śląski wyposaża studentów pięciu kierunków w netbooki. Dodatkowo gwarantuje im dostęp do chmury obliczeniowej. W ten sposób uniwersytet chce być na bieżąco z technologią wśród studentów.

Sonda
Korzystasz z chmury obliczeniowej?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Chmurę obliczeniową tworzy system połączonych komputerów i pamięci masowych. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z chmurą zewnętrzną czy wewnętrzną, dostęp do niej odbywa się przez internet lub sieć lokalną. Użytkownik, zamiast uruchamiać programy i przechowywać dane na swoim komputerze, przechowuje wszystko na serwerze. Dzięki temu, nawet jeżeli komputer użytkownika ulegnie awarii, może on korzystać ze swoich aplikacji i dokumentów.

- W ramach projektu, którego głównym założeniem jest systemowa komputeryzacja kształcenia, studenci będą mogli korzystać z netbooków na zajęciach, ale także w domu i bibliotece. Będą mieli dostęp do tzw. chmury obliczeniowej, czyli głównego serwera, który posiada specjalne oprogramowanie oraz dużą moc obliczeniową – powiedział PAP prof. Marcin Kostur z Instytutu Fizyki UŚ.

>> Czytaj też: UE przygotuje strategię dot. chmur obliczeniowych

Uniwersyteckie biblioteki, dzięki współpracy z czytelniami online, oferują swoim studentom nieodpłatny dostęp do kilku tysięcy publikacji na każdym komputerze, działającym w sieci akademickiej, a często również na urządzeniach prywatnych. Tego typu dostępy są dla studentów bardzo atrakcyjne i cieszą się ich dużym zainteresowaniem. Szczególnie na kierunkach, na których podręczniki są drogie, trudno dostępne lub szybko się dezaktualizują – mówi Aleksandra Wołoszczuk, kierownik sprzedaży i promocji publikacji elektronicznych Wydawnictwa Naukowego PWN.

Również giganci branży internetowej chcą trafić ze swoimi produktami cloud computing do uczelni i studentów. Pod koniec maja Google poinformował o wydaniu CloudCourse, czyli platformy, która ma być uruchamiana w chmurze i ma stanowić poważną konkurencję dla popularnego obecnie systemu e-learningowego Moodle. Przewaga CloudCourse ma polegać na tym, że łączy w sobie zarówno udostępnienie mocy obliczeniowej, jak i zasobów wiedzy.

Dzisiaj niemal każda uczelnia w Polsce udostępnia swoim studentom dostęp do bezprzewodowego internetu na jej terenie, tworząc niezbędną infrastrukturę pod chmurę obliczeniową. Według Uniwersystetu Śląskiego te przesłanki pozwalają realnie myśleć o cloud computingu jako o przyszłości polskich uczelni.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031