Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UKE: udostępnijcie IPv6 do czerwca 2012

10-08-2011, 08:03

Internet prędzej czy później będzie musiał się przestawić na protokół IPv6. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) postanowiła wezwać operatorów i dostawców e-usług, aby już teraz promowali oni nowe rozwiązanie. UKE nie może zmusić operatorów do udostępnienia IPv6, ale nie wyklucza interwencji, gdyby doszło do opóźnień.

robot sprzątający

reklama


IPv6 to nowa wersja protokołu IP, której powstanie związane jest głównie z małą liczbą adresów powszechnego obecnie protokołu IPv4. Organizacja ICANN oficjalnie pożegnała IPv4 w lutym br., rozdając ostatnie bloki adresów. W regionie Azji i Pacyfiku rozdzielono już ostatnie pakiety adresów IP w protokole IPv4 i stało się to szybciej niż oczekiwano.

Do migracji z IPv6 na IPv4 od dawna przygotowują się operatorzy, producenci sprzętu i oprogramowania oraz dostawcy e-usług. 8 czerwca miał miejsce test, w ramach którego największe strony na świecie dostępne były przez IPv6. Wciąż jednak nie ma pewności, że migracja na IPv6 będzie bezproblemowa.

>>> Czytaj: "Dzień z IPv6" był tylko początkiem

Urząd Komunikacji Elektronicznej zdaje sobie sprawę z wyzwania i podkreśla, że jest to nie tylko zagrożenie. Nowa technologia może ograniczyć koszty istniejącej infrastruktury i może się przyczynić do wprowadzenia bardziej zaawansowanych usług. Dlatego zdaniem UKE:

  • dostawcy internetu powinni zapewnić  wszystkim użytkownikom możliwości dostępu do sieci z wykorzystaniem protokołu IPv6 najpóźniej z początkiem czerwca 2012 roku; dostęp z wykorzystaniem IPv6 powinien być elementem standardowej usługi;
  • środowisko dostawców usług, serwisów oraz treści w internecie powinno podjąć niezwłoczne działania zmierzające do tego, aby oferowane usługi (w tym m.in. serwisy bankowe, aukcyjne, aplikacje SaaS, usługi hostingowe, DNS) i treści były dostępne dla użytkowników internetu zarówno z wykorzystaniem protokołu IPv4, jak i protokołu IPv6 nie później niż z początkiem czerwca 2012 roku.

UKE nie może zobowiązać dostawców do migracji na IPv6, ale w przypadku opóźnień w jego wdrożeniu widzi możliwość podjęcia kroków regulacyjnych dzięki implementacji do polskiego prawodawstwa zapisów art. 22 ust. 3 Dyrektywy 2002/22/WE. Przepis dyrektywy mówi, że w celu zapobiegania pogorszeniu się jakości usług państwa członkowskie zapewniają krajowym regulatorom możliwość nakładania na operatorów obowiązku zapewnienia internautom publicznego adresu  IPv6 z dniem 1 czerwca 2012 roku dla dostępu stacjonarnego oraz z dniem 1 stycznia 2013 roku dla dostępu mobilnego.

- W związku z powyższym Prezes UKE zachęca organizacje branżowe skupiające dostawców Internetu oraz dostawców usług i treści w Internecie do aktywnego włączenia się do promocji szybkiej migracji usług i sieci w kierunku wykorzystania protokołu IPv6 (...) Prezes UKE, biorąc za przykład administracje państwowe innych krajów, zachęca do podjęcia niezbędnych prac zmierzających do wprowadzenia do przepisów prawa, w szczególności tych związanych z zamówieniami publicznymi, zapisów zobowiązujących do wykorzystywania adresacji IPv6 przez podmioty publiczne (...) Prezes UKE zachęca ponadto przedstawicieli administracji rządowej oraz samorządowej do wzbogacania posiadanych już serwisów internetowych o protokół IPv6 - czytamy w komunikacie UKE.

Jednocześnie UKE zachęcił, aby dostawcy internetu i e-usług przekazywali do urzędu informacje o pełnym wdrożeniu IPv6. UKE ma zamiar publikować informacje o tych podmiotach, aby internauci wiedzieli, w jakim tempie wprowadzane jest nowe rozwiązanie.

>>> Czytaj: "Wymuszane" e-faktury - UKE nie podziela argumentacji TP


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *