Dziś, 8 czerwca największe strony internetowe na 24 godziny dodają nowy protokół IPv6. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, nawet nie zauważysz, że coś się działo. Stosowanie IPv6 będzie niezbędne dla rozwoju internetu, dlatego ten test, określany jako "World IPv6 Day", będzie miał ogromne znaczenie. Jesteś na niego przygotowany?
reklama
IPv6 to nowa wersja protokołu IP, której powstanie związane jest głównie z małą liczbą adresów stosowanego obecnie protokołu IPv4. Organizacja ICANN oficjalnie pożegnała IPv4 w lutym br., rozdając ostatnie bloki adresów. W regionie Azji i Pacyfiku rozdzielono już ostatnie pakiety adresów IP w protokole IPv4 i stało się to szybciej niż oczekiwano.
Internet musi przejść na nowszy IPv6 i w przeszłości podjęto wiele działań w tym kierunku. Problem jednak w tym, że nowy protokół nie był testowany na dużą skalę. O północy czasu UTC (czyli o godz. 2 w nocy naszego czasu) 8 czerwca rozpoczął się pierwszy istotny test, zorganizowany przez Internet Society, o czym wspominaliśmy w styczniu br.
W czasie testu IPv6 najwięksi dostawcy usług w sieci zaoferują swoje treści z użyciem IPv6. Test będzie trwał 24 godziny. Uczestnictwo zadeklarowały m.in. Google (także YouTube), Facebook, Yahoo!, Akamai oraz Limelight Networks.
Jeśli wszystko pójdzie dobrze, nawet nie zauważysz, że coś się działo. W opinii ekspertów 99,95% użytkowników internetu będzie w stanie normalnie korzystać z usług uczestniczących w teście. W niektórych przypadkach może się okazać, że użytkownik ma trudności z dostępem do Google, Facebooka, Yahoo, Bing lub innej strony uczestniczącej w teście.
Problemy w korzystaniu z IPv6 mogą wynikać ze złej konfiguracji sprzętu, takiego jak domowe routery. Firma Cisco poleca podjęcie 4 kroków, aby sprawdzić swoją gotowość na IPv6.
Warto również wykonać testy, które pozwolą nam zorientować się, czy już jesteśmy gotowi na IPv6.
Pełne przejście na IPv6 może zająć jeszcze dużo czasu, ale jest to właściwie nieuniknione. Warto zmierzyć się z tym problemem.
Specjaliści sądzą, że największy problem będą jednak mieli dostawcy internetu oraz usług online, którzy nie zakończą wdrożenia IPv6 przed końcem 2011 roku. Brak wolnych adresów IP może utrudnić przyłączanie nowych klientów i zmusić do stosowania mechanizmów „tłumaczenia” adresów (tzw. NAT), co skomplikuje infrastrukturę, zwiększając znacznie jej koszty. Dostawcy internetu mogą zacząć pobierać dodatkowe opłaty za możliwość korzystania ze stałego publicznego adresu IPv4.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|