UKE: SMS-y są za drogie

15-12-2010, 06:52

Nie 15, a 5 groszy powinna wynosić cena hurtowa wiadomości tekstowych. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydała decyzje regulacyjne, które mogą doprowadzić do spadku cen.

Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał wczoraj pięć decyzji regulacyjnych dotyczących Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel, Polkomtela, Polskiej Telefonii Cyfrowej, P4 oraz Cyfrowego Polsatu. Na ich podstawie stworzył nowy rynek hurtowy - świadczenia usługi zakańczania krótkich wiadomości tekstowych w poszczególnych ruchomych sieciach telefonicznych.

>> Czytaj także: UKE będzie mógł karać operatorów za niespełnione zobowiązania 

Prezes UKE w uzasadnieniu do wydanych decyzji podkreśliła, że rynek ten jest ze swej natury podobny do rynku zakańczania połączeń głosowych w sensie pozycji rynkowej przedsiębiorstw na nim działających. Również i tutaj mamy więc do czynienia z sytuacją, w której każdy operator sieci komórkowej jest jedynym dostawcą usługi zakańczania krótkich wiadomości tekstowych we własnej sieci.

Sonda
Czy SMS-y są za drogie?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Zauważono, że brak regulacji tego rynku powoduje istotne problemy dla jego konkurencyjności, a także dla samych konsumentów. W skrajnych przypadkach może uniemożliwiać nawet komunikację między tymi ostatnimi. Jako główne problemy wskazano długookresowe antykonkurencyjne zawyżanie przez operatorów stawek za zakańczanie wiadomości SMS oraz utrudnianie dostępu do sieci innym operatorom w celu świadczenia tej usługi.

>> Czytaj także: Naciąganie na Premium SMS - nowe postępowania UOKiK

W związku z powyższym Prezes Urzędu nałożyła na operatorów następujące obowiązki w zakresie rynku krótkich wiadomości tekstowych:

  • obowiązek dostępu do sieci w celu świadczenia usługi zakańczania wiadomości SMS,
  • obowiązek równego traktowania przedsiębiorców telekomunikacyjnych,
  • obowiązek przejrzystości,
  • obowiązek polegający na ustalaniu opłat z tytułu dostępu telekomunikacyjnego w oparciu o ponoszone koszty.

Nie można wykluczyć, że podjęte przez Urząd Komunikacji Elektronicznej działania doprowadzą do spadku cen SMS-ów. Regulator stoi bowiem na stanowisku, że maksymalna uzasadniona cena hurtowa to 5 groszy. Dzisiaj jest to trzykrotnie więcej. Otwarcie sieci na innych operatorów może wymusić między nimi konkurencję.


Następny artykuł » zamknij

Acer wzrost widzi w Chinach

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930