Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UE: Wolność mediów pod lupą grupy wysokiego szczebla

11-10-2011, 13:11

Sporo mówiło się o zagrożeniach dla wolności mediów, które pojawiały się przy okazji implementacji unijnych dyrektyw. Chyba dlatego wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes powołała grupę wysokiego szczebla, której zadaniem będzie przedstawienie zaleceń dotyczących poszanowania, ochrony, wspierania i promowania wolności i pluralizmu mediów w Europie.

robot sprzątający

reklama


W tym roku temat wolności mediów (szczególnie cyfrowych) podnoszony był często. Ustawy, które miały implementować unijną dyrektywę audiowizualną, wzbudziły poważne zastrzeżenia na Węgrzech, we Włoszech, a także w Polsce, kiedy rozpętała się burza wokół tzw. ustawy medialnej. Nie jest to może wina samej dyrektywy, ale rządy poszczególnych państw albo mają problem z tworzeniem prawa dotyczącego mediów, albo nie mogą się oprzeć pokusie, by przy okazji "unijnych" nowelizacji media sobie podporządkować.

Powołana dziś grupa wysokiego szczebla podda analizie prawodawstwo państw członkowskich i kandydujących dotyczące mediów krajowych. Dzięki temu będzie można określić wspólne problemy oraz zaproponować rozwiązania służące ochronie wolności mediów.

Czytaj: UE: Nowe przepisy o ochronie konsumentów online

Wspomnianej grupie przewodniczyć będzie była prezydent Łotwy, prof. Vaira Vīķe-Freiberga. Członkowie grupy zostali wybrani ze względu na wiedzę w poszczególnych dziedzinach oraz całkowitą niezależność. Są to: prof. Herta Däubler-Gmelin – była minister sprawiedliwości Niemiec, prof. Luís Miguel Poiares Pessoa Maduro z Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego – były rzecznik generalny przy Trybunale Sprawiedliwości oraz Ben Hammersley, felietonista czasopisma technologicznego i jeden z pierwszych propagatorów dziennikarstwa cyfrowego.

Członkowie grupy spotkają się po raz pierwszy 11 października br. Będą pracować nad sprawozdaniem dla Komisji obejmującym zalecenia w zakresie poszanowania, ochrony, wsparcia i promowania pluralizmu i wolności mediów w Europie. Wyniki ich pracy zostaną opublikowane.

Komisja Europejska zwróciła się do grupy o dokonanie analizy i przedstawienie zaleceń w odniesieniu do następujących kwestii:

  • ograniczenie wolności mediów w związku z interwencjami politycznymi (interwencja państwa lub prawodawstwa krajowego),
  • ograniczenie niezależności mediów w związku z interwencjami osób prywatnych i przedsiębiorstw,
  • kwestia koncentracji mediów i jej konsekwencje dla wolności i pluralizmu mediów oraz niezależności dziennikarzy,
  • istniejące lub potencjalne prawne zagrożenia dla ochrony praw dziennikarzy i ich zawodu w państwach członkowskich,
  • rola i niezależność organów regulacyjnych,
  • istniejące lub potencjalne środki wspierające wysoki poziom dziennikarstwa, etykę i odpowiedzialność mediów należące do kompetencji organów krajowych, unijnych i międzynarodowych.

O metodach pracy zadecydują członkowie grupy. Mogą oni prowadzić konsultacje lub przesłuchania z udziałem ekspertów, zainteresowanych stron, eurodeputowanych i przedstawicieli właściwych organów państw członkowskich.

Czytaj: ACTA jednak zmieni prawo krajów sygnatariuszy


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komisja Europejska



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E