Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UE: Komputery skoordynują działania ratowników

22-07-2010, 13:35

Programy komputerowe pomagające w kierowaniu służbami ratowniczymi opracowano w ramach projektu badawczego WORKPAD. Badaczom udało się połączyć dziesiątki baz danych z różnych organizacji za pomocą technologii P2P. Dzięki ustanowieniu jednego centralnego punktu kontaktowego będzie można szybko i skutecznie uratować większą liczbę osób. Technologię z powodzeniem wypróbowano już na południu Włoch.

robot sprzątający

reklama


Każdy wie, że służby ratunkowe muszą działać szybko. W przypadku większych katastrof lub klęsk żywiołowych powstaje jednak problem z koordynacją działań. Trzeba uniknąć sytuacji, w której w jednym miejscu jest zbyt wielu ratowników, a w innym za mało.

Kluczem do zapewnienia optymalnej reakcji okazało się połączenie systemów informatycznych i baz danych stosowanych przez różne służby ratunkowe, tak aby wszystkie zaangażowane podmioty miały pełen ogląd sytuacji.

>>> Czytaj: UE: eCall ma poparcie kolejnych państw

W ramach finansowanego przez UE projektu badawczego WORKPAD opracowano sieć łączącą te różne systemy informatyczne. Dzięki wykorzystaniu technologii geotaggingu kierujący pracą służb ratunkowych będą mogli stale monitorować działania poszczególnych ratowników.

Informacje przekazywane za pomocą tej sieci przy użyciu technologii P2P mogą również obejmować takie dane, jak nazwiska osób mieszkających w zawalonym budynku mieszkalnym, listy uczniów w szkołach, numery telefonów, mapy i inne istotne informacje. W ramach WORKPAD opracowano również program, który określa zadania, przydziela obowiązki i zapewnia ratownikom szczegółowy plan działania. Program jest aktualizowany w czasie rzeczywistym, tak więc jeżeli gdzie indziej zajdzie pilniejsza potrzeba, ratownicy mogą zostać wezwani w inne miejsce.

Wyniki programu badawczego opracowanego w ramach WORKPAD z powodzeniem przetestowano w południowych Włoszech, czyli w regionie, który często dotykany jest przez pożary lasów, a czasami nawet trzęsienia ziemi. Opracowana technologia jest gotowa do użycia. Jej zastosowanie rozważają obecnie Republika Czeska oraz włoski region Kalabria.

Prace nad projektem WORKPAD trwały od 2006 do 2009 r. i prowadzone były przez badaczy z uniwersytetów we Włoszech i w Austrii, z małych i średnich przedsiębiorstw w Republice Czeskiej i w Hiszpanii, z firm komputerowych oraz z włoskiego regionu Kalabria. Całkowity koszt projektu wyniósł 3,16 mln euro, z czego 1,85 mln pokryto ze środków Komisji dostępnych w ramach programu finansowania badań (szósty program ramowy na lata 2001-2006).

>>> Czytaj: Operatorzy chcą chronić przed skutkami wypadków drogowych


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komisja Europejska



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E