UE: Dzieci w sieci wciąż zbyt słabo chronione

13-09-2011, 13:13

Kraje UE robią zbyt mało, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w internecie - wynika ze sprawozdania przyjętego przez Komisję Europejską. W tej sytuacji Komisja zaproponowała m.in. usprawnienie zaplecza strukturalnego, które pozwoli na usuwanie treści niezgodnych z prawem.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W przyjętym dziś sprawozdaniu wskazano przykłady ilustrujące, że państwa UE nie reagują w odpowiedni sposób bądź stosują odmienne podejścia w zakresie:

  • zwalczania i zgłaszania niezgodnych z prawem lub szkodliwych treści,
  • zapewniania dzieciom dostępu do treści odpowiednich dla ich wieku,
  • zwiększania poziomu bezpieczeństwa dzieci w serwisach społecznościowych,
  • ochrony dzieci przed szkodliwymi grami wideo.

Komisji Europejskiej nie podoba się to, że pomiędzy państwami członkowskimi występuje wiele różnic odnośnie sposobu sprawdzania przez centra interwencyjne zgodności z prawem lub szkodliwości zgłaszanych im treści, odnajdywania ich źródeł i ich zgłaszania właściwym organom. W analogiczny sposób państwa UE stosują różne systemy klasyfikacji wiekowej oraz środki techniczne mające na celu dostosowanie stron internetowych i gier do wieku użytkowników.

Czytaj: Rodzice chętnie wykorzystują Facebooka do śledzenia swoich dzieci

Unijne zalecenia w sprawie ochrony małoletnich wydane w latach 1998 i 2006 były reakcją na fakt, że prawodawstwo unijne i krajowe nie zawsze nadąża za rozwojem usług audiowizualnych i internetowych usług informacyjnych. Na szczeblu unijnym oraz w większości państw członkowskich wprowadzono odpowiednie przepisy, ale tylko w odniesieniu do treści w mediach audiowizualnych. 

W sprawozdaniu zaproponowano pewne działania m.in.:

  • rozpowszechnianie wiedzy o numerach interwencyjnych oraz usprawnianie zaplecza infrastrukturalnego, aby skuteczniej usuwać treści niezgodne z prawem;
  • zwiększenie znajomości zagrożeń związanych z serwisami społecznościowymi;
  • upowszechnienie stosowania systemów klasyfikacji wiekowej (np. PEGI) odnośnie do gier internetowych;
  • opracowanie kodeksów postępowania oraz innych sposobów uświadamiania sprzedawcom kwestii związanych z klasyfikacją wiekową, aby zapobiegać sprzedaży gier osobom niespełniającym kryterium wieku.

Komisja zapowiedziała, że podejmie te kwestie pod koniec bieżącego roku w ramach "szeroko zakrojonej inicjatywy" mającej na celu ochronę i wzmocnienie pozycji dzieci korzystających z nowych technologii.

Czytaj: UE: automatyczne powiadamianie o wypadkach drogowych do 2015 r.


Następny artykuł » zamknij

Google traci, Bing zyskuje

Źródło: Komisja Europejska


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.