U kogo najtańszy internet?

13-07-2007, 08:23

Pojawienie się na polskim rynku alternatywnych operatorów szerokopasmowego internetu nie zmusiło Telekomunikacji Polskiej do zmiany swojej oferty. Operatorzy alternatywni również nie dokonali wielkiej rewolucji, ale są nieco tańsi od dominującego operatora - wynika z opublikowanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej analizy cen usług dostępu do internetu.

Urząd Komunikacji Elektronicznej zauważa, że w Polsce już od zeszłego roku internautów zaczęło wyraźnie przybywać, a ceny dostępu do Sieci spadły. Jednak według Prezesa UKE zmiany w tych obszarach następowały zbyt wolno i dlatego wydał on szereg decyzji, które miały na celu m. in. zwiększenie tempa wzrostu liczby użytkowników.

Z całą pewnością pozytywnym skutkiem tych decyzji było zlikwidowanie limitów transferu, które ostatecznie zniknęły z ofert największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. Drugą niewątpliwą zmianą było - w wyniku wprowadzenia tzw. oferty ramowej BSA - pojawienie się nowych ofert operatorów alternatywnych

Do końca kwietnia 2007 r. umowy dotyczące korzystania z oferty BSA podpisane zostały przez Telefonię Dialog, Netię , GTS Energis, e-Tel Polska., E-TELKO, ETOP, Długie Rozmowy, Tele2 Polska, Intertele i Exatel. Spośród wymienionych Spółek cztery rozpoczęły już świadczenie usług dostępu do internetu klientom indywidualnym. Pierwszymi operatorami alternatywnymi, którzy udostępnili takie oferty, były Netia oraz GTS Energis.

Wzorują się na TP

UKE w swojej analizie zauważa, że wszyscy operatorzy alternatywni przygotowali oferty wzorując się na TP. Stosowane są nawet nawet podobne techniki marketingowe tzn. operatorzy oferują niski abonament w pierwszych okresach rozliczeniowych, a potem jego cena może wzrosnąć nawet pięciokrotnie. Wyjątkiem w tym przypadku jest usługa DialogNet Globalny, w której miesięczne abonamenty są stałe przez cały okres obowiązywania umowy.

Podobieństwa w ofertach operatorów uwidaczniają się również w okresach obowiązywania umów (od 12 do 36 mies.) oraz w parametrach przepustowości (od 512 kbps do 6 Mbps).

Różnice są natomiast widoczne w poziomie opłat abonamentowych za łącza o określonej przepustowości. Ich zestawienie przedstawiono w dokumencie UKE na na stronie 8. Wynika z niego, że za łącza o przepustowościach 1 Mbps i 2 Mbps najmniej zapłacimy w czasowej ofercie promocyjnej Netii (trwa ona do 31 lipca). W tym przypadku będziemy jednak związani umową na co najmniej 24 miesiące. Jeśli interesują nas umowa na krótszy okres czasu, to warto przyjrzeć się ofercie GTS Energis i Dialogu.

Z zestawienia wynika również, że oferty TP są stosunkowo drogie, ale nie zawsze najdroższe. Wypadają one szczególnie korzystnie w porównaniach ofert z umową na 36 miesięcy. Z kolei oferta Dialogu wydaje się najbardziej konkurencyjna w przypadku łącza o przepustowości 6 Mbps i umowie na 12 lub 24 miesiące.

Taniej o kilka procent

Operatorzy korzystający z oferty BSA oferują swoje usługi po cenach niższych od cen TP średnio o 4-11%. Wyjątkiem jest czasowa oferta Netii, ale trwa ona tylko kilka tygodni.

UKE przyznaje, że niestety zmiany na rynku nie spowodowały obniżek opłat abonamentowych TP (zmieniły się tylko nazwy promocji), ale według urzędu ważne jest to, że klienci uzyskali realną możliwość zmiany operatora szerokopasmowego internetu (możliwość ta w rzeczywistości była ograniczona przez problemy z BSA).

Regulator z zadowoleniem patrzy na poczynania Netii, która zdecydowała się na zrezygnowanie z marży na rzecz pozyskania nowych klientów. Ma to pewne znaczenie bo im szybciej operatorzy alternatywni zdobędą nowych klientów, tym szybciej będą mogli zaoferować nowe usługi.


Poniżej zestawienie średnich opłat abonamentowych za stały dostęp do internetu w ofertach poszczególnych operatorów, którzy świadczą swoje usługi na łączach TP, ceny w PLN z VAT.

zestawienie ofert stały dostęp do internetu


Procentowe różnice opłat abonamentowych za usługi dostępu do internetu w ofertach poszczególnych operatorów w stosunku do oferty TP S.A.

zestawienie ofert stały dostęp do internetu


Źródło: UKE
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930