Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Twój jednorodzinny dom bez pozwolenia na budowę w 3 dni?

04-08-2022, 08:58

W styczniu 2022 roku w polskim prawie budowlanym zaszły ważne zmiany. Już wcześnie nie trzeba było uzyskania pozwolenia na budowę, by postawić dom. Do tej pory domy bez pozwolenia mogły być jedynie domkami letniskowymi przeznaczonymi do rekreacji indywidualnej. Powierzchnia zabudowy takiego obiektu nie mogła przekraczać 35 m2 i musiał to być budynek parterowy.

Polski Ład dopuszcza budowę domów jednorodzinnych na zgłoszenie z dodatkową kondygnacją. A powierzchnia zabudowy wzrosła aż dwukrotnie. Możesz więc stawiać na zgłoszenie budowy mieszkalny dom do 70 m2 zabudowy! Myślisz, że długo na to jeszcze poczekasz? Nowy dom może stanąć na Twojej działce dosłownie w trzy doby!

Twój jednorodzinny dom bez pozwolenia na budowę w 3 dni?

Sprawdzasz media na Twojej działce i MPZP.

Pierwszym krokiem do budowy własnego domu jest zawsze sprawdzenie dostępu do mediów. W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym stosuje się co prawda często ekologiczne technologie. Inwestor może wykopać własną studnię, założyć panele fotowoltaiczne i zyskać ogromną niezależność od dostawców mediów. Jednak dostępność prądu i wody znacznie ułatwia wybudowanie domu. Z tego względu warto zadbać o media w pierwszej kolejności.

Zanim wybierzesz projekt, sprawdź Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub warunki zabudowy. Projekt budowlany Twojego domu musi być z nimi zgodny. Jeśli nie masz tych dokumentów, warto wystąpić o warunki zabudowy przy okazji składania zgłoszenia. Urząd ma na wydanie warunków 21 dni.

Pobierasz projekt domu na zgłoszenie i składasz wniosek.

Załóżmy jednak, że na Twojej działce są dostępne wszystkie niezbędne media. Dysponujesz też MPZP lub warunkami zabudowy. Jak wówczas wyglądają formalności? Niezwykle prosto. Wyobraź to sobie. Pobierasz ze strony internetowej projekt domu wraz z wszystkimi niezbędnymi wnioskami. Ściągasz jeszcze z sieci mapkę zasadniczą i zaznaczasz na niej obrys domu zgodnie z dołączoną do projektu instrukcją. 

Wypełnione wnioski wraz z projektem składasz w urzędzie gminy lub miasta. Jeśli masz zamiar budować obiekt całoroczny, koniecznie dołącz do dokumentów oświadczenie o stawianiu domu w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Kiedy fachowcy rozpoczną budowę domu bez pozwolenia na budowę?

Budowę domu możesz rozpocząć od razu po dokonaniu zgłoszenia. Prowadzenie dziennika budowy i nadzór budowlany kierownika budowy nie są tu wymagane. Możesz więc umówić się z ekipą budowlaną dosłownie na zakładkę. Tempo stawiania budynku zależy od wybranej technologii. Domy murowane stawia się długo i są drogie. Jeśli jednak wybierzesz dom w konstrukcji szkieletu z naturalnego drewna, fachowcy postawią go na Twojej ziemi w 3 dni do stanu surowego zamkniętego.

Pamiętaj, że możesz postawić jeden taki dom na każde 500 m2 powierzchni działki. Muszą to być jednak obiekty wolnostojące.

Prace wykończeniowe w całorocznym domu jednorodzinnym.

Później dom bez pozwolenia trzeba jeszcze wykończyć. Możesz to zrobić samodzielnie lub zatrudnić zespół wyspecjalizowany w pracach wykończeniowych. Jak widzisz, realizacja Twojego planu zajmie Ci w rzeczywistości nieco dłużej niż trzy doby. Jednak nadal jest to najszybszy sposób, by zobaczyć dom na Twojej działce. Twoje marzenia są zdecydowanie bliżej niż myślisz.

Chcesz wiedzieć, kto pomoże Ci postawić dom w tak ekspresowym tempie i poprowadzi Cię sprawnie przez cały proces zgłoszenia? Zajrzyj na stronę Hyta.pl i obejrzyj piękne projekty inspirowane domkami skandynawskimi.


Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031