Trojan dla Androida podszywa się pod znaną aplikację

redakcja 08-03-2011, 12:05

Użytkownicy mobilnego systemu od Google'a po raz kolejny w ostatnim czasie zostali wystawieni na próbę. Niestety wielu z nich jej nie przeszło.

Zaledwie kilka dni temu Google przyznało się do usunięcia z Android Marketu kilkudziesięciu aplikacji malware, które zostały pobrane przez użytkowników setki tysięcy razy.

>>Czytaj także: iPhone najbardziej pożądanym smartfonem

Sonda
Zwracasz uwagę na wymagania aplikacji podczas jej instalacji?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Jak informuje Symantec, zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, skasowane narzędzia to jedynie wierzchołek góry lodowej złośliwych aplikacji w Android Markecie. Odkryto teraz trojana, który podszywa się pod aplikację "zaparowane okno" (ang. Steamy Window) dostępną dla smatfronów oraz tabletów.

Oryginalny program nie pełni żadnej funkcji użytkowej, jednak pozwala na uzyskanie ciekawie wyglądającego efektu zaparowanego ekranu. Niestety instalując go, użytkownicy zwykle nie zwracają uwagi na krytyczne z punktu widzenia bezpieczeństwa wymagania aplikacji. Przypomnijmy, że podczas wgrywania narzędzi w Androidzie wyświetla się ekran informujący, do jakich funkcji program żąda dostępu.

Różne wymagania aplikacji w Androidzie
fot. Symantec - Różne wymagania aplikacji w Androidzie
Maciej Iwanicki z Symanteca podkreśla, że przed instalacją warto prześledzić także komentarze innych użytkowników bądź skorzystać z oprogramowania antywirusowego dedykowanego systemom mobilnym. Jak zwykle jednak, nic nie zastąpi ostrożności połączonej ze świadomością zagrożenia. 

Choć w przypadku odnalezionego niedawno złośliwego oprogramowania dla Androida wyciekły wyłącznie numery IMEI telefonów, by zniwelować skutki jego działania, Google postanowiło zdalnie usunąć zawirusowane narzędzia ze smartfonów użytkowników.

>>Czytaj także: Google i Apple przeniosą muzykę użytkowników do chmury


Źródło: Symantec
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930