TP odwołuje się od wyroku w sprawie sporu z DPTG

02-12-2010, 21:19

Telekom od początku nie zgadzał się z roszczeniami Duńczyków. Dopóki nie zapadnie prawomocny wyrok, firma nie zamierza im wypłacić ani złotówki. W sądzie w Wiedniu została już złożona apelacja od wrześniowej, niekorzystnej dla TP, decyzji.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Na początku września br. zapadł wyrok przed Trybunałem Arbitrażowym w Wiedniu w sprawie DPTG przeciwko Telekomunikacji Polskiej. Dzięki tej pierwszej firmie Polska zyskała w 1991 roku dostęp do internetu. W zamian miała ona otrzymywać 14,8 proc. przychodów generowanych przez opłaty za korzystanie z podwodnego kabla. Ponieważ pod koniec ubiegłego stulecia pojawiły się rozbieżności co do interpretacji umowy, sprawa trafiła do sądu.

>> Czytaj także: TPSA: Nie rozmawiamy z DPTG. Nie zgadzamy się z wyrokiem

Ten orzekł, że opłaty na rzecz DPTG są zgodne z obowiązującą umową. Na tej podstawie nakazał naszemu telekomowi wypłatę na rzecz duńskiej firmy kwoty 1,57 mld złotych. Kwota ta była jednak i tak znacznie niższa od tej, której domagała się druga strona - w pozwie znalazło się żądanie wypłaty 840 mln euro plus odsetki.

Telekomunikacja Polska od początku twierdziła, że Duńczykom nic nie jest winna. Z wyrokiem także się nie zgodziła i zapowiedziała złożenie apelacji, o czym dzisiaj poinformowała w komunikacie prasowym. Głównymi argumentami, jakimi operator chce się wybronić, mają być "naruszenie licznych procedur", a także "pogwałcenie austriackiego porządku prawnego". Nieprawidłowości miały się pojawić już w czasie komponowania składu sędziowskiego. Dojść także miało do przekroczenia kompetencji sądu.

TP od początku podkreślała, że podejmie wszelkie przewidziane prawem środki odwoławcze od decyzji sądu polubownego w Austrii. Jednocześnie podkreślam, że nigdy nie było i nie jest naszą intencją działanie wbrew porządkowi prawnemu. Istnieje szereg środków prawnych umożliwiających dochodzenie swoich racji i zostaną one wykorzystane - powiedział Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Grupy TP.

>> Czytaj także: TP: Przegrana z DPTG nie wpłynie na dywidendę

Aby wyrok mógł zostać wykonany, konieczne jest nadanie mu klauzuli wykonalności przez polski sąd. DPTG utrzymuje, że już 15 listopada złożyła odpowiednie dokumenty w sądzie w Warszawie. Telekomunikacja Polska do dzisiaj jednak nie otrzymała żadnej korespondencji.

Ponadto podkreślono, że celem takiego, a nie innego działania firmy jest jak najlepsze zabezpieczenie interesów spółki i jej akcjonariuszy. Żadne płatności na rzecz DPTG nie będą miały miejsca do czasu, aż nie zostanie wydany prawomocny wyrok.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.