To Polacy zdecydują o losach elektrowni atomowej?

18-10-2010, 21:55

W ciągu kilkunastu najbliższych lat mają powstać przynajmniej dwie elektrownie atomowe na terenie Polski. Badanie Instytutu Globalizacji ma odpowiedzieć na pytanie, czy Polacy chcą tego typu elektrowni.

Sonda
Czy jesteś za zbudowaniem elektrowni atomowej w Polsce?
  • Tak
  • Tak, ale nie w mojej okolicy
  • Nie
  • nie ma zdania
wyniki  komentarze

W drugim tygodniu października odbyło się badanie przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie Instytutu Globalizacji na temat elektrowni atomowych na terenie naszego kraju. Wyniki będą znane po 20 października br. Badanie wchodzi w skład programu „Atom dla Polski”.

Według jednego z ostatnich badań (na zlecenie Rzeczpospolitej) dotyczących elektrowni atomowych w Polsce wynika, że tylko 42% Polaków chce wybudowania tego typu generatora prądu, a zdecydowanie przeciwko inwestycji było 23% ankietowanych.

>> Czytaj też: (akt.) Stuxnet atakował... elektrownię atomową?

Instytut Globalizacji zapytał Polaków o to, czy temat elektrowni atomowych powinien być przedmiotem debat publicznych. Postawiono także pytanie dotyczące rozwoju gospodarki kraju, na który może mieć wpływ elektrownia atomowa. Pozostają jeszcze pytania o kryteria wyboru wykonawcy elektrowni atomowych w Polsce w aspekcie bezpieczeństwa energetycznego, kosztów, technologii i terminowości.

Elektrownia atomowa Three Mile Island
fot. postCarbon.pl - Elektrownia atomowa Three Mile Island
Spytaliśmy Polaków o te kwestie, bowiem można odnieść wrażenie, że podejmowane decyzje wokół tej kluczowej dla kraju inwestycji mogą mieć charakter bardziej polityczny, niż ekonomiczny – tłumaczy Tomasz Teluk. W efekcie mogliby zostać wyłonieni partnerzy, który oferują technologię droższą i mają problemy z dotrzymywaniem terminów, co odbyłoby się ze szkodą dla projektu.

>> Czytaj też: Wybuch atomowy w Karkonoszach - hackerzy podmienili obraz telewizyjny

Głównymi zaletami budowy reaktora jądrowego może być to, iż elektrownia jest źródłem energii niezanieczyszczającym środowiska naturalnego gazami zaliczanymi do gazów cieplarnianych, jak również koszta utrzymania, a co za tym idzie – prąd z takiej elektrowni jest o 1/3 tańszy od tradycyjnego.

Największymi wadami według badanych mogą okazać się bardzo duże koszty budowy (szacuje się, że ok. 7 mld euro) lub strach, który ogarnia ludzi pamiętających Czarnobyl roku 1986 i powikłania, jakie niosła za sobą ówczesna katastrofa.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031