Towar kupiony w internecie możemy zwrócić w ciągu 10 dni bez podania przyczyny ale są sytuacje, gdy termin ten wydłuża się aż do trzech miesięcy – zauważył w liście jeden z Czytelników DI, który ma problem ze zwrotem towaru. To prawda. W pewnych przypadkach mamy więcej czasu na zwrot towaru.
reklama
Pan Kamil napisał w liście do redakcji DI (pisownia zgodna z oryginałem):
Witam, mam problem ze sprzedawcą na allegro, nie chce przyjąć mojego zwrotu towaru, twierdzi że przekroczyłem czas 10 dni.
Chciałbym zwrócić uwagę bo pewnie większość ludzi nie jest świadomym iż:
http://www.uokik.gov.pl/pl/informacja_i_edukacja/informacja/komunikaty_prasowe/art552.html
Jeszcze przed dokonaniem zakupu lub zawarciem umowy konsument powinien otrzymać dane dotyczące m.in.: przedsiębiorcy (pełna nazwa oraz siedziba), całkowitej ceny lub wynagrodzenia obejmującego wszystkie składniki, a w szczególności cła i podatki, zasad zapłaty w tym kosztów, terminów i sposobu dostarczenia, uprawnieniu do odstąpienia od umowy w terminie 10 dni, miejsca i sposobu składania reklamacji oraz prawie wypowiedzenia umowy. Informacje te przedsiębiorca powinien potwierdzić na piśmie. Jeśli tego nie zrobi konsument ma trzy miesiące, a nie 10 dni, na odstąpienie od umowy.
Czy mogliby Państwo sprawdzić jak traktują ten przepis sklepy internetowe ? i pokazać opinii że tak naprawdę z 10 dni robi się 3 miesiące ?
Rzeczywiście warto zwrócić na to uwagę. Dobre podsumowanie wszystkich terminów związanych z zakupami internetowymi znajdziemy na stronie Federacji Konsumentów. Czytamy tam, że od zakupu danego towaru można odstąpić w ciągu 10 dni bez podania przyczyny i bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Termin 10-dniowy liczy się od dnia dostarczenia produktu, a w przypadku usługi od dnia zawarcia umowy.
Co więcej, jeśli na stronie sklepu internetowego nie zostały podane informacje o nazwie i siedzibie sklepu, cenie obejmującej także cło i podatki, zasadach zapłaty, kosztach, terminie i sposobie dostawy oraz o prawie do odstąpienia od umowy w przeciągu 10 dni i miejscu, a także sposobie składania reklamacji to termin, w którym można zrezygnować z zakupu wynosi trzy miesiące.
Wzór protokołu odstąpienia od umowy można znaleźć m.in. na stronie Federacji Konsumentów. W razie dyskusji ze sprzedawcą można powołać się na ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Poniżej istotne fragmenty tej ustawy:
Art. 9. 1. Konsument powinien być poinformowany, przy użyciu środka porozumiewania się na odległość, najpóźniej w chwili złożenia mu propozycji zawarcia umowy, o:
- imieniu i nazwisku (nazwie), adresie zamieszkania (siedziby) przedsiębiorcy oraz organie, który zarejestrował działalność gospodarczą przedsiębiorcy, a także numerze, pod którym przedsiębiorca został zarejestrowany,
- istotnych właściwościach świadczenia i jego przedmiotu,
- cenie lub wynagrodzeniu obejmujących wszystkie ich składniki, a w szczególności cła i podatki,
- zasadach zapłaty ceny lub wynagrodzenia,
- kosztach oraz terminie i sposobie dostawy,
- prawie odstąpienia od umowy w terminie dziesięciu dni, ze wskazaniem wyjątków, o których mowa w art. 10 ust. 3,
- kosztach wynikających z korzystania ze środków porozumiewania się na odległość, jeżeli są one skalkulowane inaczej niż wedle normalnej taryfy,
- terminie, w jakim oferta lub informacja o cenie albo wynagrodzeniu mają charakter wiążący,
- minimalnym okresie, na jaki ma być zawarta umowa o świadczenia ciągłe lub okresowe,
- miejscu i sposobie składania reklamacji,
- prawie wypowiedzenia umowy, o którym mowa w art. 8 ust. 3.
(...)
Art. 10. 1. Termin dziesięciodniowy, w którym konsument może odstąpić od umowy, liczy się od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi - od dnia jej zawarcia.
2. W razie braku potwierdzenia informacji, o których mowa w art. 9 ust. 1, termin, w którym konsument może odstąpić od umowy, wynosi trzy miesiące i liczy się od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi - od dnia jej zawarcia. Jeżeli jednak konsument po rozpoczęciu biegu tego terminu otrzyma potwierdzenie, termin ulega skróceniu do dziesięciu dni od tej daty.
W razie sporu ze sprzedawcą zawsze można skorzystać z pomocy rzecznika konsumentów. Dane kontaktowe znajdziemy na stronie UOKiK.
Warto pamiętać jednocześnie, że towary zakupione na aukcjach można zwracać w terminie 10 dni tylko wtedy, jeśli zostały zakupione w opcji "Kup Teraz".
Prawo do zwrotu (w sklepach i na aukcjach) nie przysługuje w przypadku zakupu m.in. nagrań audio-wizualnych oraz zapisanych na nośnikach programów komputerowych po usunięciu przez konsumenta ich oryginalnego opakowania.
W przypadku niezgodności towaru z umową (nie posiada on cech, o których zapewniał sprzedawca), podobnie jak w przypadku tradycyjnych placówek, konsument ma prawo reklamować wadliwy produkt kupiony w sieci. Może to zrobić w ciągu dwóch lat od zakupu i najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy od chwili wykrycia usterki.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*