Telekomy dają pracę i zarobek

18-03-2011, 13:36

Branża telekomunikacyjna stale szuka nowych pracowników i jest w stanie dobrze ich opłacać. Jest sporo pracy dla programistów, ale szczególnie dobrze wynagradzani są specjaliści ds. marketingu. W zeszłym roku już co 10. oferta pracy pochodziła od firmy telekomunikacyjnej - wynika z analizy serwisu Pracuj.pl.

W ubiegłym roku pracodawcy z branży telekomunikacja i nowe technologie zamieścili na Pracuj.pl ponad 25 tysięcy ofert pracy, czyli o ponad połowę więcej niż rok wcześniej. Najczęściej poszukiwano specjalistów IT – głównie programistów Java i C++ oraz testerów oprogramowania i administratorów systemów. Pojawiły się także oferty dla osób tworzących aplikacje na iPhone'a oraz w systemach Android i Symbian.

Na pracę w tej branży mogli również liczyć inżynierowie z wiedzą dotyczącą systemów telekomunikacyjnych oraz oczywiście handlowcy, w tym osoby chcące pracować jako kierownicy bądź ajenci salonów sprzedaży. W firmach z tego sektora jest także stałe zapotrzebowanie na doradców klienta, pracujących w call center.

>>> Czytaj: Najgorsi Pracodawcy 2010

Pracy w sektorze nie zabraknie na pewno i w tym roku, bo od jego początku pracodawcy z tzw. telekomów zamieścili na Pracuj.pl już ponad 5000 ofert pracy, czyli o 41% więcej niż w analogicznym okresie (styczeń-luty) 2010 roku. Szczególnie dużo ofert pochodziło z woj. mazowieckiego (1414 propozycji), była to 3. najczęściej zatrudniająca branża w tym regionie.

Zdaniem ekspertów tego rynku, przyszłość sektora telekomunikacyjnego jest ściśle uzależniona od rozwoju wartości dodanych do oferty oraz dalszego doskonalenia obsługi klienta. Sama infrastruktura przestaje już bowiem przynosić zyski i być źródłem wzrostu tych firm. Prawdopodobnie dlatego wyjątkowo dobrze opłacani są w tym sektorze marketingowcy.

- Branża telekomunikacyjna to sektor ciągle wprowadzający nowe usługi i innowacyjne produkty, dlatego w kolejnych latach zapotrzebowanie będzie przede wszystkim na pracowników posiadających zaawansowaną wiedzę z zakresu nowych technologii - mówi Joanna Sekreta, Kierownik Zespołu Rekrutacji w firmie Polkomtel SA. - Poza konkretną wiedzą z danego zakresu popyt jest i zawsze będzie na pracowników posiadających umiejętności w zakresie efektywnej komunikacji, pracy w zespole, zorientowanych na osiąganie zakładanych celów i otwartych na ciągłe zmiany.

Mediana zarobków – w wysokości 4.700 zł brutto – plasuje branżę telekomunikacyjną na drugim miejscu w rankingu wynagrodzeń, za sektorem IT (dane Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2010, opracowanego przez firmę Sedlak&Sedlak). Co prawda, pracownicy szeregowi nie należą do najlepiej wynagradzanych, ale specjaliści oraz kadra zarządzająca już tak.

Spośród miast wojewódzkich najwyższe zarobki w branży telekomunikacyjnej odnotowano w Warszawie, ale stosunkowo wysokie płace, co jest dość zaskakujące, są też w Bydgoszczy i Łodzi. Co ciekawe, w tym drugim mieście wynagrodzenia pracowników szeregowych są nawet wyższe niż na Mazowszu. Najniższe pensje otrzymują natomiast pracownicy firm telekomunikacyjnych z Lublina.

>>> Czytaj: Informatyk znajdzie pracę w każdym kraju


Źródło: Pracuj.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930