Tegoroczni maturzyści - jacy są i dokąd zmierzają?

29-04-2012, 11:18

Ponad 350 tysięcy uczniów szkół średnich już niedługo będzie zdawało maturę, a zdecydowana większość z nich podejmie dalszą naukę. Gdzie chcą studiować? Na co zwracają uwagę przy wyborze kierunku studiów i uczelni? Jak widzą swoją przyszłość zawodową? Czy chcą łączyć naukę z pracą? Na te pytania odpowiada raport przygotowany przez Uczelnię Vistula.

Uczniowie przebadani przez Uczelnię Vistula uważają, że najbardziej atrakcyjne są kierunki techniczne (44%) – to one gwarantują znalezienie najlepszej pracy. Uczelnie techniczne borykały się przez wiele lat z niedoborem studentów. Teraz ten trend wyraźnie się odwraca, informatyka stała się jednym z najbardziej obleganych kierunków studiów. Na studia techniczne decyduje się też coraz więcej kobiet. Zdaniem maturzystów znalezienie pracy gwarantują również studia medyczne i ekonomiczne, wskazywane odpowiednio przez 25% i 20% ankietowanych. Za najmniej przyszłościowe studia maturzyści uważają kierunki humanistyczne (7%) i te związane ze sportem, turystyką i rekreacją (4%).

Czytaj także: Informatyków powinno być więcej, jest mniej

Zmienia się również postrzeganie wyższych uczelni prywatnych. Choć państwowe szkoły pozostają wciąż uczelnią pierwszego wyboru (ich wybór deklaruje 67% uczniów), to prywatne zyskują na atrakcyjności. Zdaniem maturzystów dysponują one nie tylko nowocześniejszą infrastrukturą niż uczelnie państwowe (tak uważa 70% badanych), ale oferują podobny poziom nauczania – aż 48% ankietowanych sądzi, że uczelnie prywatne dysponują bardziej wykwalifikowaną kadrą naukową. Ponad połowa maturzystów uważa, że szkoły prywatne zapewniają bogatszy program praktyk, a 65% jest przekonanych o tym, że na uczelni prywatnej można łatwiej skonsultować się z wykładowcą – ma on być znacznie bardziej dostępny dla studentów niż na uczelni państwowej.

Choć kadra dydaktyczna nadal pozostaje bardzo ważnym czynnikiem wyboru szkoły, uczniowie zaczynają coraz bardziej zwracać uwagę na warunki studiowania. Nowoczesny kampus staje się magnesem przyciągającym maturzystów. Infrastruktura i bogata oferta sportowa jest ważna lub bardzo ważna dla 76% badanych. To dokładnie tyle samo wskazań, co miejsce uczelni w rankingach i więcej wskazań niż kompetencje kadry naukowej (68%). Duże znaczenie dla przyszłych studentów ma też dogodna lokalizacja uczelni – wskazuje na nią aż 77% maturzystów. 55% badanych docenia międzynarodowe środowisko studiowania, aż 63% maturzystów zwraca uwagę na możliwość studiowania w języku angielskim. Jeszcze więcej, bo ponad 3/4 przyszłych studentów, wybierając uczelnię wyższą, bierze pod uwagę ofertę programów stypendialnych.

Czy uzyskanie dyplomu z wyróżnieniem i ukończenie renomowanej uczelni zwiększa szanse na znalezienie pracy? Zdaniem tegorocznych maturzystów – nie. O wiele ważniejsza jest znajomość języków obcych, wskazywana przez 34% ankietowanych oraz doświadczenie zawodowe zdobyte podczas studiów (31%). Jedynie 19% badanych wskazuje, że pomocne może być ukończenie kilku kierunków. 27% tegorocznych maturzystów widzi swoją przyszłość w międzynarodowej firmie. Mniejszym prestiżem cieszą się firmy polskie (13%) oraz praca w administracji publicznej (7%). Co ciekawe, duża część badanych chce otworzyć własną firmę (23%). Niepokojące jest jednak to, że aż 22% badanych planuje wyjechać z kraju w poszukiwaniu zatrudnienia, a jedynie 6% maturzystów wybiera karierę naukową.

Badania zostały przeprowadzone przez Uczelnię Vistula w dniach 1-3 marca 2012 roku na grupie 244 maturzystów odwiedzających XVII Salon Edukacyjny PERSPEKTYWY.

Odwiedź serwis specjalny z poradami dla maturzystów: Matura w DI

Znajdziesz tam m.in. strony, które mogą się przydać przed maturą, porady dotyczące tego, jak wykorzystać komputer w nauce, jak wykorzystać informacje z internetu w prezentacji maturalnej, jak lepiej zapamiętywać, a także jak robić efektywne notatki na komputerze oraz arkusze maturalne z różnych przedmiotów z poprzednich lat.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag uczelnietag maturzyścitag MATURASStag maturatag badania
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930