Tajemnica sukcesu Ruchu Palikota

komunikat prasowy 15-11-2011, 20:30

Janusz Palikot, który wprowadził nowe ugrupowanie do Sejmu, w październiku występował w mediach częściej od Donalda Tuska - wynika z badania Scena Polityczna przeprowadzonego przez agencję PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. Choć kampania Ruchu Palikota kosztowała najmniej ze wszystkich partii parlamentarnych i szacowana jest na 1-2 mln zł, to wartość artykułów, w jakich pojawiło się nazwisko jego lidera, przekroczyła 113 mln zł.

Ekwiwalent reklamowy to jeden z mierników oceny skuteczności działań PR. Wycena tekstów dotyczących Tuska oscylowała wokół 102 mln zł, natomiast Kaczyńskiego – 80 mln zł. Właśnie tyle należałoby zapłacić za powierzchnię reklamową w gazetach równą tej zajmowanej przez treści dotyczące poszczególnych polityków.

Liczba przekazów medialnych, w których wystąpili liderzy partii politycznych w październiku 2011 r.

Liczba przekazów medialnych, w których wystąpili liderzy partii politycznych w październiku 2011 r.

Badanie agencji PRESS-SERVICE Monitoring Mediów objęło 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej. W mediach drukowanych znalazło się aż 4,7 tys. publikacji dotyczących Palikota. To znacznie więcej aniżeli tych o Tusku (3,5 tys.) czy Jarosławie Kaczyńskim (2,5 tys.). Czy to właśnie tajemnica sukcesu nowej partii?

- Częste występowanie w środkach masowego przekazu i samo komunikowanie swoich zamiarów sprzyja skuteczności kampanii - komentuje Marlena Sosnowska, rzecznik prasowy agencji PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. - Przy kampaniach adresowanych do szerokiego odbiorcy liczy się właśnie jasny, powtarzalny i wyróżniający się przekaz.

Czytaj także: Wybory 2011: Palikot jak... Obama?

Nie ulega wątpliwości, że kampania Ruchu Palikota była w większym stopniu nastawiona na występowanie w mediach niż na drogie spoty i billboardy. Odważne i kontrowersyjne wypowiedzi Palikota spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem dziennikarzy, co przełożyło się na sukces partii.

Ruch Palikota okazał się mniej medialny od jego lidera, co nie zdarza się w przypadku innych ugrupowań. W miesiącu wyborczym najczęściej w prasie występował PiS (6,8 tys.), który zaledwie o kilkadziesiąt publikacji wyprzedził PO (6,7 tys.). O Ruchu Palikota ukazało się ponad dwukrotnie mniej tekstów (3,3 tys.). Jednocześnie więcej odnotowały SLD (4,8 tys.) i PSL (3,7 tys.).

Liczba przekazów medialnych, w których wystąpiły partie polityczne w październiku 2011 r.

Liczba przekazów medialnych, w których wystąpiły partie polityczne w październiku 2011 r.

W ocenie obecności medialnej istotne są konotacje związane z danym politykiem. PRESS SERVICE Monitoring Mediów przeprowadził analizę wydźwięku tekstów z najważniejszych dzienników ogólnopolskich. Politykiem, na temat którego ukazało się proporcjonalnie najwięcej niekorzystnych tekstów był w październiku Grzegorz Napieralski. Na lidera SLD runęła lawina krytyki po słabym wyniku wyborczym partii. Aż 53 proc. artykułów w negatywny sposób oddziaływało na jego wizerunek. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajął Janusz Palikot (42 proc.), a trzecie Donald Tusk (38 proc.).

Pełny raport można znaleźć na stronie agencji PRESS SERVICE Monitoring Mediów.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930