Szybki internet podstawowym prawem obywatela

16-10-2009, 07:51

Finlandia stała się kolejnym krajem na świecie, który dostęp do szybkiego internetu dla każdego obywatela uznał za jedno z podstawowych praw. Czy inni podążą tym śladem?

Powszechny dostęp do internetu uznawany jest obecnie za jedno z kół zamachowych nowoczesnej gospodarki. Daje ogromne możliwości nauki, prowadzenia biznesu, nawiązywania kontaktów towarzyskich czy też rozrywki. Rządy wielu państw, dostrzegając ogromne znaczenie tej dziedziny gospodarki, zdają się nie szczędzić wysiłków i pieniędzy na realizacje ambitnych planów inwestycyjnych.

Australia pod koniec września br. rozpoczęła realizację projektu, który do 2017 roku ma podłączyć 90 procent australijskich gospodarstw domowych do internetu, zapewniając transfer na poziomie nawet 100 Mbps. W podobnym tonie wypowiadają się władze Stanów Zjednoczonych. Za Oceanem trwają jednak dopiero prace nad stworzeniem dokładnej koncepcji. Dużą wagę do tego zagadnienia przywiązuje także Komisja Europejska, która miesiąc temu przyjęła wytyczne w sprawie stosowania zasad dotyczących pomocy publicznej przy finansowaniu budowy sieci szerokopasmowych.

Niektóre państwa idą jednak jeszcze dalej. Fiński parlament uznał właśnie dostęp do szerokopasmowego internetu (o transferze przynajmniej na poziomie 1 Mbps) za jedno z podstawowych praw każdego obywatela (ok. 5,5 mln). Odpowiednia ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2010 roku. To jednak nie koniec - do 2015 roku gwarantowana przez państwo szybkość sieci ma wzrosnąć do 100 Mbps - podał serwis Yle.fi.

Skandynawski kraj nie jest jednak pierwszym, który takie gwarancje wprowadził. We wrześniu 2006 roku szwajcarska Komisja Komunikacji ogłosiła plan, którego celem miało być zagwarantowanie każdemu mieszkańcowi Konfederacji połączenia internetowego zapewniającego transfer na poziomie 600 i 100 kpbs (odpowiednio dla pobierania i wysyłania danych). Wyznaczona została także maksymalna cena za usługę - 69 franków szwajcarskich netto. Obejmować ona miała również telefon stacjonarny.

Zarówno Finlandia, jak i Szwajcaria mają niewielką populację, co w pewnym stopniu ułatwia realizację tego typu inwestycji. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że pierwszy kraj ma obszar większy od Polski, Szwajcaria z kolei leży w większości w Alpach.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy