Październik obfitował w sensacyjne wydarzenia, które spamerzy, jak zwykle, wykorzystali do własnych celów - wynika z najnowszego raportu firmy Kaspersky Lab. Pojawiły się też pierwsze oferty dotyczące zakupu prezentów pod choinkę.
reklama
Co nikogo nie powinno dziwić, w październiku odnotowano masowe wysyłki wiadomości nawiązujących do śmierci Steve’a Jobsa, założyciela firmy Apple. Spamerzy zareagowali również na śmierć byłego przywódcy Libii, Muammara al-Kaddafiego, wysyłając klasyczne „listy nigeryjskie”. Użytkownicy otrzymywali e-maile pochodzące rzekomo od „krewnych” Kaddafiego i jego „byłych oficerów”, którzy niejako odziedziczyli część jego „nieprzebranych bogactw”. Wszystkie te listy zawierały propozycję podzielenia się majątkiem byłego przywódcy libijskiego.
Nie zabrakło też wiadomości-śmieci wykorzystujących temat Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Niechciane e-maile w większości zawierały reklamy prezentów i wyjazdów typowych dla sezonu świątecznego.
Jak zauważają analitycy z Kaspersky Lab, problemy dotyczące globalnej gospodarki wywarły wyraźny wpływ na aktywność phishingową: oszuści preferowali rzeczywiste pieniądze od tych wirtualnych. W październiku banki i usługi finansowe stanowiły atrakcyjniejszy cel dla phisherów, spadło natomiast ich zainteresowanie portalami społecznościowymi i grami online.
W październiku zmniejszył się udział niebezpiecznych załączników zaobserwowanych w całym ruchu pocztowym. Prawie dwukrotnie wzrósł za to odsetek złośliwych plików zidentyfikowanych w Rosji (+8,26 proc.), w wyniku czego państwo to wysunęło się na prowadzenie w rankingu. Pierwszą trójkę krajów o najwyższych współczynnikach wykrytego szkodliwego oprogramowania w e-mailach zamknęli standardowi „faworyci” – Stany Zjednoczone i Wielka Brytania (odpowiednio +2,1 i +1,2 proc.).
– Chociaż udział niechcianych wiadomości wysyłanych za pośrednictwem programów partnerskich i reklam usług spamerów zmniejszył się w październiku, ogólna ilość spamu na zamówienie odnotowała wzrost – zauważa autorka raportu, Maria Namiestnikowa. – Jeżeli jednak utrzymają się negatywne trendy w globalnej gospodarce, ilość spamu wysyłanego w ramach programów partnerskich drastycznie wzrośnie.
Pełny artykuł dotyczący spamu w październiku 2011 r. można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Aspekty prawne prowadzenia sklepu internetowego (raport e-Handel Polska 2010)