Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Steam: Sprzęt do grania już w listopadzie w sprzedaży

06-06-2015, 11:50

Trzy konsole do gier, kontroler oraz platforma - wszystkie urządzenia z logo Steama już na jesieni znajdą się w sprzedaży. Czy stanowić będą zagrożenie dla już obecnych produktów? Zależy to w dużej mierze od Was, czyli graczy.

O Steam Machines, czyli komputerach do grania, pisaliśmy na naszych łamach już we wrześniu 2013 roku. Miały one pracować w oparciu o system operacyjny SteamOS i zostać wypuszczone na rynek w roku 2014. Tak się jednak nie stało. Teraz jest już oficjalna zapowiedź - sprzęt z logo Steama pojawi się w sprzedaży w listopadzie tego roku. Przedstawmy więc, co takiego fani gier będą mogli kupić.

Steam Controller

Kontroler został tak zaprojektowany, byś mógł cieszyć się praktycznie wszystkimi grami, które posiadasz. Powinien on działać niezależnie od tego, jakie oryginalne sterowanie wymyślili twórcy gier (myszka, klawiatura, joystick). Urządzenie jest bezprzewodowe, co znacząco zmniejsza potencjalne szkody, jakie można wyrządzić w domu.

Został on wyposażony w dwa panele dotykowe, które można dowolnie konfigurować, by odzwierciedlały trackball, adaptacyjny joystick centrujący lub kierownicę. W prosty sposób można je dopasować do praktycznie każdej gry. Oprócz tego posiada on także dwustopniowe spusty, które można zaprogramować, by działały cyfrowo, analogowo lub na oba sposoby jednocześnie.

Steam Controller

Steam Controller posiada także haptyczne siłowniki po obu stronach, które dostarczają precyzyjnych wibracji. Dzięki nim możemy dokładnie poczuć szybkość, granice, progi czy fakturę przedmiotów.

Ciekawe rozwiązanie wprowadzono w zakresie konfiguracji kontrolera. Użytkownik może skorzystać z dostępnych domyślnie, tych, które zostały stworzone i udostępnione przez Społeczność Steam lub też samodzielnie wszystko ustawić i samemu później udostępnić innym.

W zestawie dostępne są dwie baterie AA, które zapewniają do 80 godzin grania. Kontroler wyposażony jest także w technologię USB 2.0 (port Micro USB). Zasięg jego działania to około pięciu metrów.

Steam Controller

Steam Link

Urządzenie umożliwia przeniesienie całej kolekcji gier dostępnych za pośrednictwem platformy Steam na twoim komputerze, na ekran telewizora. Konfiguracja jest bardzo prosta - wystarczy urządzenie podłączyć do odbiornika telewizyjnego oraz lokalnej sieci. Wszystkie komputery, które mają uruchomionego klienta Steam, zostaną automatycznie wykryte.

Steam Link

Twórcy zapewniają, że tak zaprojektowali Steam Link, by dane z komputera były przesyłane w czasie rzeczywistym (dotyczy to zarówno audio, jak i wideo). Komunikację zapewniają kablowy 100 Mbit/s Fast Ethernet oraz bezprzewodowa technologia 802.11ac 2x2 (MIMO). Link posiada także trzy porty USB 2.0, które pozwalają na podłączenie kontrolera Steam (patrzy wyżej), Xboksa One, bezprzewodowego Xboksa 360 oraz Gamepada F710 od Logitecha, jak również klawiatury i myszki.

Steam Link zapewni obraz w rozdzielczości 1080p przy 60 klatkach na sekundę. Oprócz tego mamy tutaj Bluetootha 4.0 oraz technologię HDMI.

Steam Machines

Pod tym pojęciem kryją się zestawy, w skład których wchodzą konsola do gier oraz Steam Controller. Ciekawym rozwiązaniem jest, że firma Valve, właściciel Steama, nie stworzyła samodzielnie urządzenia, a zrobili to za nią inni producenci mający w tym zakresie większe doświadczenie. Valve daje więc swojego kontrolera, logo oraz nazwę. No i zapewne gwarancję, że niezależnie od tego, jakie urządzenie kupimy, gry będą działać i współpracować z innymi urządzeniami z logo Steama. Urządzenia działać będą w oparciu o system SteamOS.

W tym momencie Steam oferuje trzy konsole.

ZOTAC Steam Machine SN970 wyposażona jest w kartę graficzną GeForce GTX970M z pamięcią 3GB. Realistyczne światło i rzeczywiste tekstury zapewniają odpowiednio technologie VXGI oraz MFAA. Oprócz tego konsola posiada 4 porty HDMI 2.0 oraz wsparcie dla technologii 4K UHD @ 60Hz.

ZOTAC Steam Machine SN970

Asus ROG GR8S ma bardzo podobne komponenty, jak konkurent powyżej. Konsola pracuje na procesorze Intel Core oraz na karcie graficznej NVIDIA GeForce 9-Series. W mojej opinii jednak wygląda znacznie lepiej. Sami możecie to zresztą ocenić. Łączność ze światem zewnętrznym umożliwiają Intel Ethernet oraz 802.11ac Wi-Fi.

Asus ROG GR8S

Jest też Alienware Steam Machine, pracująca także na procesorze Intel Core oraz karcie graficznej NVIDIA GeForce GTX GPU 2GB GDDR5. Jakość na ekranie zapewnić ma obsługiwana rozdzielczość 1080p.

Alienware Steam Machine

Cały sprzęt oraz dwie pierwsze konsole mają być dostępne w sprzedaży w listopadzie tego roku. Data premiery trzeciej konsoli nie jest w tym momencie jeszcze znana.


Źródło: Steam


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031