Valve stworzy Steam Machines - komputery dla Linuksa do gier

26-09-2013, 11:00

Nie tylko linuksowy system dla gier, ale także przeznaczone dla niego komputery chce stworzyć firma Valve. Urządzenia określane jako Steam Machines będą mogli wypuścić także inni producenci.

Wiele emocji wywołała wieść o tym, że firma Valve ma zamiar stworzyć oparty na Linuksie system SteamOS, która ma być przeznaczony zwłaszcza do gier. Od razu jednak było jasne, że SteamOS ma być jednym z trzech elementów większej inicjatywy. Teraz znamy jej drugi element, jakim mają być komputery Steam Machines.

Steam Machines - nowa kategoria urządzeń

Według Valve Steam Machines mają być nową kategorią wydajnych komputerów służących zwłaszcza do rozrywki. To było do przewidzenia. Twórca Valve Gabe Newell już wcześniej mówił, że rynek komputerów PC powinien iść właśnie w stronę urządzeń do salonów.

Z zapowiedzi na stronie Valve wynika, że nowe komputery dla SteamOS będą tworzone przez wielu dostawców. Niemniej Valve zadba o wypuszczenie własnego prototypu. Około 300 takich maszyn ma trafić do wybranych użytkowników w celach testowych.

grafika ze strony Valve

Na stronie Valve są informacje o tym, jak zapisać się do testów. Około 30 użytkowników zostanie wybranych na podstawie ich wkładu w społeczność. Reszta użytkowników zostanie losowo wybrana z listy osób spełniających wymagania.

O cechach technicznych Steam Machines w tej chwili niewiele wiadomo. Urządzenia mogą trafić na rynek w roku 2014. Firma Valve przy okazji zapowiedziała, że "wkrótce" pojawi się możliwość pobrania systemu operacyjnego oraz jego kodu źródłowego. Wspomniała o tym, że system ma dobrze współpracować z różnymi kontrolerami.

Sonda
Czy firmie Valve uda się wypromować SteamOS na podobnej zasadzie jak Google wypromowała Androida?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Valve powtarza manewr Google?

Ogłoszenie dotyczące Steam Machines zdaje się potwierdzać, że Valve chce wykorzystać Linuksa podobnie, jak Google wykorzystała Androida. Firma stworzy system dostępny dla różnych producentów, ale pokaże również sprzęt, który w pełni wykorzystuje możliwości tego systemu. Będzie to zachęta dla innych, aby tworzyć podobne urządzenia. Warto przy tym zauważyć, że otwartość Androida jest dyskusyjna i ciekawie będzie zobaczyć, czy Valve wybierze podobny otwarto-zamknięty model rozwoju systemu.

Podobieństw między Androidem i SteamOS jest więcej. Google mogła promować nowy system, bo zaoferowała razem z nim swoje usługi internetowe. Valve ma do zaoferowania 3 tys. gier z katalogu Steam.

Czytaj także: Valve stworzy Linuksa dla gier - SteamOS. To oderwie graczy od Windowsa?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy