Starszy komputer kosztuje cię więcej niż myślisz

12-10-2015, 22:22

Z analiz Intela wynika, że korzystając z komputerów osobistych starego typu rocznie, jako społeczeństwo, marnujemy 730 tysięcy megawatogodzin prądu. To ilość energii, która wystarczyłaby do zasilenia II linii warszawskiego metra przez blisko 21 lat!

Około 75 proc. komputerów w Polsce ma więcej niż 5 lat – wynika z szacunków firmy Intel. Pięć lat w zupełności wystarczyło, by technologia znacznie poszła naprzód i zostawiła starsze generacje komputerów daleko w tyle. Dzisiejsze komputery PC zapewniają dwukrotnie większe możliwości obliczeniowe i nawet trzykrotnie dłuższy czas pracy na baterii, a przy tym niski poziom zużycia energii elektrycznej. Kupiony dziś komputer będzie zatem nie tylko działał i uruchamiał się szybciej, ale w perspektywie czasu przełoży się na realne oszczędności - zapewniają eksperci.

Nowy komputer – oszczędność w gniazdku, oszczędność w kieszeni

Według analiz Microsoftu przeciętny Polak spędza przed komputerem 4 godziny dziennie, rocznie jest to średnio 1460 godzin. 5-letni laptop zużywa minimum 65W prądu na godzinę (w przypadku desktopa wynik ten może być nawet kilkukrotnie wyższy!). To aż 4-krotnie więcej niż komputer mobilny, który kupilibyśmy dziś. Łatwo można zatem oszacować, że inwestycja w nowszy komputer pozwoliłaby nam zaoszczędzić 73 tys. watogodzin rocznie. Taka ilość energii wystarczyłaby na przejechanie samochodem elektrycznym trasy z Warszawy do Gdyni. Bardziej obrazowe porównanie może stanowić fakt, że energia ta odpowiada wartości ponad 14,5 tys. baterii, zwanych popularnie „paluszkami”.

Jeśli przemnożymy ilość marnowanej energii przez prawie 10 milionów gospodarstw domowych – właśnie w tylu polskich domach znajduje się przynajmniej jeden komputer – wynik okaże się alarmujący. Jako społeczeństwo rocznie marnujemy bowiem ponad 730 tysięcy megawatogodzin prądu. To ilość energii, która wystarczyłaby do zasilenia II linii warszawskiego metra przez blisko 21 lat.

- Wymianę komputera na nowy należy rozpatrywać w kategorii inwestycji, a nie wydatku. Parametry nowych notebooków i desktopów są nieporównywalnie lepsze niż te urządzeń sprzed kilku lat. Chodzi zarówno o kwestie wydajności i możliwości, jak i energooszczędność oraz kwestie estetyczne – mówi Krzysztof Jonak, Dyrektor Intela na Europę Środkowo-Wschodnią.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Intela przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wynika, że polscy użytkownicy przykładają dużą wagę do parametrów technicznych komputera, choć póki co na pierwszy plan wysuwają się cechy niezwiązane wprost z poborem energii. Aż 85 proc. ankietowanych właśnie wydajność komputera uznało za kluczowy parametr. Ponad 80 proc. badanych wśród najważniejszych cech wymieniło także długi czas pracy na baterii, a trzy czwarte respondentów do tej listy dodało krótki czas uruchamiania się komputera. To, aby sprzęt był lekki, a do tego estetyczny było ważne dla odpowiednio: 62 i 51 proc. badanych.

Komputer jeszcze bardziej osobisty

Przez kilka ostatnich lat w znacznym stopniu ewoluował także wygląd notebooków. Obecnie mają one niemal dwukrotnie smuklejszą obudowę od typowych laptopów sprzed pięciu lat. Ponadto nowsze modele komputerów mobilnych są średnio o 1,5 kg lżejsze. Mogą nam więc towarzyszyć w zasadzie wszędzie.

Postęp dokonał się także w obszarze form, jakie może przyjmować komputer osobisty. Na rynku jest wiele urządzeń z dotykowymi ekranami, które po odłączeniu lub obróceniu mogą pracować w trybie tabletu. Komputery tego typu nazywa się urządzeniami 2w1 – właśnie dlatego, że łączą możliwości laptopa z wygodą tabletu. Inną kategorią, która świetnie sprawdzi się w domu, są komputery All-in-One, czyli urządzenia, których wszystkie komponenty znajdują się w zajmującej niewiele miejsca obudowie.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031