Stal nierdzewna w przemyśle spożywczym i gastronomii

22-10-2019, 07:09

Odpowiedni stop stali nierdzewnej to jeden z nielicznych materiałów, który jest dopuszczony do kontaktu z żywnością. Z tego właśnie powodu w branży spożywczej i gastronomicznej jest to surowiec, z którego wykonuje się zbiorniki, pojemniki, beczki, meble i wiele innych elementów.

stal nierdzewna

Deklaracja zgodności

Każdy zakład, który działa w branży materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, powinien spełniać rygorystyczne wymogi na temat produkowanego asortymentu. Materiał, który będzie mieć kontakt z żywnością, powinien posiadać deklarację zgodności. Jest to dokument, który potwierdza, że materiał lub opakowanie zostały wyprodukowane zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, a konkretnie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z 27 października 2004 roku. Deklaracja zgodności to gwarancja, że produkt lub materiał jest bezpieczny w kontakcie z konkretnym rodzajem żywności, z którą jest stosowany.

Wymogi higieniczno-sanitarne

Poza przepisami unijnymi i wspomnianą powyżej deklaracją zgodności reprezentanci branży spożywczej i gastronomicznej powinni znać i stosować zasady, określone w wymogach inspekcji sanitarnych. Każdy nowy punkt gastronomiczny musi pomyślnie przejść przez odbiór lokalu przez Inspektora Sanitarnego (ten proces potocznie jest nazywany kontrolą sanepidu). Podczas wizyty pracownik ocenia m.in., czy w lokalu są odpowiednie warunki pracy, a żywność prawidłowo przechowywana. Kontrola zjawia się również wtedy, gdy ktoś (niezadowolony klient, były pracownik) złoży skargę.

W zachowaniu czystości i odpowiednich higieniczno-sanitarnych standardów w lokalu gastronomicznym pomogą meble i inne elementy wykonane ze stali nierdzewnej. Wszystkie powierzchnie robocze urządzeń oraz blaty powinny być czyste, bez zarysowań i uszkodzeń, dlatego właśnie tak często wybiera się blaty ze stali nierdzewnej. Inny istotny aspekt, który jest poddawany kontrolom, to czystość. Na podłogach najczęściej kładzie się płytki, które łatwo zmyć, z kolei zlewozmywaki często są stalowe, bo łatwo je czyścić, a na ich powierzchni nie zostają zacieki i osady. Kolejna ważna w gastronomii kwestia to regularne wymienianiu zużytych części i akcesoriów. Rzeczy w kuchni szybko się zużywają - np. deski do krojenia czy noże - dlatego warto zainwestować w produkty wykonane z materiału o wysokiej odporności i trwałości, a takie cechy posiada stal nierdzewna.

Jakie wyroby ze stali nierdzewnej są stosowane w branży spożywczej?

W przemyśle spożywczym są to różnego rodzaju maszyny, takie jak zbiornikowe schładzarki mleka. Ze stali nierdzewnej wykonuje się rury, np. montowane w instalacjach wody pitnej, jak również o innym przeznaczeniu - wariant ze szwem ze stali wykorzystywany jest do transportu płynów wodnych (również wody pitnej). Kolejna grupa produktów ze stali nierdzewnej to naczynia, przybory stołowe i sztućce - oczywiście powinny być one wykonane z takiego stopu stali, który jest dopuszczony do kontaktu z produktami spożywczymi. Inne produkty, pojemniki i akcesoria ze stali nierdzewnej, powszechnie stosowane w branży gastronomicznej i spożywczej, to blaty kuchenne i zlewy, pojemniki (np. na mleko) i beczki (np. na piwo).

Zróżnicowaną pod kątem zastosowania grupę stanowią zbiorniki fermentacyjne, które dzielą się m.in. na leżakowe, fermentatory i zbiorniki piwowarskie. Są one powszechnie stosowane w mleczarniach i browarach. Ostatnim, popularnym w branży gastronomicznej i przetwórstwa spożywczego wyrobem ze stali nierdzewnej są meble. Najpopularniejsze to szafki, regały, stoły, półki i wózki, jak również inne, drobniejsze elementy, np. wieszaki. Są łatwe w utrzymaniu czystości, odporne na wysokie temperatury i korozję, dlatego tak powszechnie występują w restauracjach i przedsiębiorstwach, a także wszystkich innych branżach, gdzie potrzebne są najwyższe, higieniczne standardy: medycznej, weterynaryjnej i farmaceutycznej.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Fotolia
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Executiumfot. Altumcodefot. CottonbroRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: