Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Sprężarki to jedne z najczęściej wykorzystywanych urządzeń w przemyśle. Najbardziej popularnymi są tłokowe lub śrubowe. Wybór rodzaju sprężarki dopasowanej do potrzeb zakładu uzależniony jest nie tylko od zapotrzebowania technicznego użytkownika, ale i trybu pracy urządzenia. Sprężarki śrubowe wyróżniają się specyfikacją działania oraz swoją konstrukcją. To z kolei przekłada się na ich wydajność, uniwersalność oraz niezwykle długą żywotność. Gdzie najczęściej znajdują swoje zastosowanie?

Rodzaje sprężarek śrubowych

Sprężarki śrubowe dzielimy na urządzenia olejowe oraz bezolejowe. Pierwsze z nich, jak sama nazwa wskazuje, posiadają wtrysk oleju, który odpowiada m.in. za schładzanie i oczyszczanie sprężonego powietrza, wydłużenie żywotności, zwiększenie efektywności oraz opłacalną pracę kompresora, a także za zabezpieczenie i ochronę poszczególnych komponentów sprężarki.

Niestety, olej stosowany w urządzeniach, bardzo często trafia do sprężonego powietrza, co sprawia, że początkowym produktem procesu kompresji jest nie samo sprężone powietrze, a mieszanka powietrza i oleju. Gaz jest jednak oddzielany od oleju oraz oczyszczany za pomocą separatora oleju oraz zestawu filtrów. Użytkownicy sprężarek śrubowych olejowych muszą zatem pamiętać o systematycznej wymianie oleju oraz elementów uzdatniających powietrze. Największą zaletą tych urządzeń jest fakt, iż mogą one działać 24 godziny na dobę.

Sprężarki śrubowe bezolejowe nie posiadają wtrysku oleju, co przekłada się na fakt, iż powietrze jest całkowite czyste już od początku. Takie rozwiązanie jest bardzo ważne w przypadku przemysłu spożywczego czy branży farmaceutycznej i medycznej, gdzie powietrze musi mieć najlepsze parametry. Elementem chłodzącym w tym przypadku jest woda lub chłodnice międzystopowe.

Sprężarki śrubowe - zastosowanie

Sprężarki śrubowe znajdą swoje zastosowanie w każdym przemyśle oraz przy każdej pracy. Mogą być one zasilane sieciowo lub mobilnie, przyjmować postać niewielkiego pistoletu lub zaawansowanej technologicznie stacji kontenerowej.

Najczęściej wykorzystywane są one do:

  • malowania, piaskowania, lakierowania, tynkowania, szlifowania,
  • czynności wykonywanych z narzędziami pneumatycznymi zasilanymi przez sprężarki śrubowe,
  • spawania tworzyw sztucznych,
  • pompowania kół i innych przedmiotów,
  • transportu pneumatycznego,
  • dostarczania energii w procesach produkcyjnych,
  • czyszczenia urządzeń.

To jednak nie wszystko. Sprężarki śrubowe odgrywają także kluczową rolę w przemyśle spożywczym, medycynie, stomatologii, farmacji, przemyśle szklanym czy elektronicznym. Oprócz tego znajdziemy je także w kolejnictwie, warsztatach wulkanizacyjnych, górnictwie, w oczyszczalniach ścieków, w branży pralniczej, grabarstwie oraz podczas hodowli zwierząt wodnych, a także w przemyśle budowlanym, włókienniczym, drzewnym, morskim czy włókienniczym.

Sprężarki śrubowe mają naprawdę szerokie zastosowanie i sprawdzą się do większości prac, podczas których niezbędne jest wytworzenie sprężonego powietrza.

Sprężarki śrubowe - gdzie są najczęściej stosowane?

---
Źródło: Publikacja partnera.
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:







fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik



Tematy pokrewne:  

tag sprężarki śrubowe