Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Spokobelfer - uczniowie ocenili już 3 tysiące nauczycieli

13-10-2009, 17:02

Od początku września uczniowie z całej Polski wystawili oceny blisko 3 tysiącom nauczycieli - informują przedstawiciele serwisu spokobelfer.pl. Witryna umożliwia nie tylko ocenę, ale również wyrażanie opinii o szkolnych pedagogach.

Obecnie w spokobelfer.pl znajduje się ponad 14 tysięcy zarejestrowanych nauczycieli, z czego blisko 3 tysiące zostało już ocenionych. Nauczyciele mogą być oceniani pod różnymi względami, m.in. za zaangażowanie, sprawiedliwość, życzliwość. Serwis umożliwia też uczniom prowadzenie dyskusji o swoich nauczycielach.

Użytkownicy przez cały czas mogą dodawać nowych nauczycieli i poddawać ich ocenie. Akcja jest kierowana do wszystkich uczniów poniżej szkół wyższych: szkół podstawowych,  gimnazjów i liceów.

W rankingu nauczycieli, który cały czas się zmienia, mogą znaleźć się tylko te osoby, które otrzymały co najmniej 3 niezależne oceny uczniów. Nauczyciele oceniani są w skali od 1 do 6. 35% pedagogów uzyskało średnią ocenę na poziomie dobrym, bardzo dobrym lub celującym, a tylko 2% zostało ocenionych poniżej 2. Jak informują przedstawiciele spokobelfer.pl, dominują wyważone oceny.

Spokobelfer.pl
fot. - Spokobelfer.pl
Ranking nauczycieli ma służyć wyłonieniu najlepszych nauczycieli w Polsce. W tym celu serwis zamierza wkrótce uruchomić konkurs, w którym wyłoniony zostanie SpokoBelfer, czyli Najlepszy Nauczyciel.

Ocenianie nauczycieli w sieci nie jest niczym nowym, od dawna istnieje np. serwis ocen.pl, ale powodzenie i medialny szum wokół spokobelfer.pl na polskim rynku może zapewnić integracja z popularnym portalem młodzieżowym epuls.pl.

Ciekawe, czy polscy nauczyciele podejdą do tego rankingu z humorem, czy będzie tak, jak w Niemczech lub Francji. Blisko rok temu podobnie działający niemiecki serwis został oskarżony przez jedną z nauczycielek o to, że negatywne oceny uczniów naruszają jej prawa. Sąd jednak oddalił jej pozew, uznając, że dopóki oceny uczniów odnoszą się do sfery zawodowej nauczycieli, nie ma żadnych podstaw, by zakazać im tego.

Z kolei na początku 2008 roku we Francji sąd przychylił się do skargi złożonej przez nauczycielskie związki zawodowe (które otrzymały dodatkowo poparcie ministra edukacji) na serwis umożliwiający ocenę pracy nauczycieli i komentowanie ich metod nauczania. Francuski sędzia stwierdził, że uczniowie nie mogą anonimowo oceniać pedagogów z tego kraju i zasądził 1000 euro kary za każde naruszenie prywatności nauczycieli.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *